DIH4AI: trenowanie algorytmów na żywo i wirtualny spacer po laboratorium robotyki w Gdańsku

  • Hub Innowacji Cyfrowych DIH4AI zorganizował dwudniowe, wirtualne wydarzenie poświęcone sztucznej inteligencji w praktyce.
  • Uczestnicy mogli przekonać się, że SI do niektórych zadań można wyszkolić w zaledwie kilka minut.
  • Karty graficzne okazały się najbardziej wydajne w procesie trenowania algorytmów do rozpoznawania obrazów.
  • Prowadzący jedno z internetowych spotkań zabrał zainteresowanych na spacer po laboratorium robotycznym.

Marcin Świniarski z koła naukowego Gradient pokazywał podczas AI Inference in Practice trening sieci neuronowych z wykorzystaniem 8 kart graficznych o pojemności 11 gigabajtów każda. Poza nimi na serwerze był zainstalowany procesor z 72 rdzeniami. Algorytmy przeszkolone w ciągu kilku minut – były w stanie z 95% skutecznością ocenić, co przedstawiają fotografie. Autor prezentacji przedstawił też testy wydajności porównujące użycie do trenowania algorytmów kart graficznych, procesorów wbudowanych w laptopy i podzespołów z 18 rdzeniami. Najlepiej wypadły GPU, które okazały się 31 razy szybsze od CPU.

Wirtualny spacer i demonstracje

Dyrektor DIH4AI, Mateusz Dyrda, poprowadził wirtualne spacery po laboratorium robotycznym w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Prezentował maszyny i urządzenia dostępne w przestrzeni dla osób współpracujących z hubem – laser do tworzyw sztucznych, narzędzia do obróbki drewna, spawania, lutowania, a także drukarki 3D. Na miejscu można ich używać do wytwarzania prototypów produktów. W ramach demonstracji technologii, DIH4AI przygotował pokaz urządzenia przerabiającego mowę na kod Morse’a i program do modyfikowania fotografii zgodnie ze stylami malarskimi pobieranymi z replik obrazów.

Spotkania z ekspertami

Uczestnicy wydarzenia mogli umówić się na rozmowy z ekspertami, np. z prezesem VoiceLab.ai, Tomaszem Szwelnikiem, który specjalizuje się w automatyzacji procesów biznesowych i wdrożeniach technologii używających SI. Z kolei w zakresie robotyki i druku 3D konsultacje prowadził Konrad Klepacki zajmujący się zarządzaniem projektami. O cyberbezpieczeństwie mówił Artur Maciąg z Inicjatywy Kultury Bezpieczeństwa, natomiast tematykę transformacji cyfrowej firm poruszał Przemysław Kowalski z Platformy Przemysłu Przyszłości.

Konferencja AI Inference in Practice

Pokazy towarzyszyły konferencji o zastosowaniach sztucznej inteligencji, współorganizowanej przez DIH4AI. W jej trakcie przedstawiciele Zeissa, LPP i AI Factory przedstawiali wdrożenia technologii w swoich przedsiębiorstwach. Prezes HPC – Boston Limited wspominał o praktycznych zadaniach dla SI, natomiast Grzegorz Karch z NVIDII przybliżył sposoby wykorzystania otwartoźródłowej biblioteki PyTorch do uczenia maszynowego, używanej m.in. do przetwarzania języka naturalnego.

DIH4AI

W Hubie Innowacji Cyfrowych o nazwie DIH4AI działa firma Voicelab.ai i Politechnika Gdańska z partnerami, m.in. przedsiębiorstwem BrainScan, IndoorNavi oraz Instytutem Podstaw Informatyki PAN. Aktywności hubu koncentrują się na sztucznej inteligencji, internecie rzeczy, a także automatyce i robotyce. Gdański Digital Innovation Hub organizuje pokazy technologii, prowadzi doradztwo obejmujące np. wskazywanie procesów, które można usprawnić z wykorzystaniem AI, lub pomoc w przygotowaniu strategii wdrożeniowej. DIH planuje też szkolenia (m.in. online) i kojarzenie firm poszukujących odpowiednich dla siebie technologii z przedsiębiorstwami już z nich korzystającymi.