Szef Base Group, Jakub Kaszuba, wyjaśniał, że od tego, jak kierownictwo przedsiębiorstwa przygotuje swoje załogi do procesu ciągłej zmiany, zależy powodzenie transformacji cyfrowej w firmie. Jego zdaniem, część pracowników szybko odnajdzie się w nowej rzeczywistości, ale większość potrzebuje wsparcia i czasu na popełnianie błędów podczas nauki nowych systemów. Jak argumentował Kaszuba, wychodzenie z tzw. strefy komfortu i przechodzenie do korzystania z nowych narzędzi nie ma sensu, jeśli brakuje precyzyjnie określonych oczekiwań:
– Nie można sprowadzać transformacji cyfrowej do celu samego w sobie, bo nawet najlepsze systemy obsługi zamówień, planowania produkcji czy wytwarzania nie wystarczą. Najważniejsze jest, by z ich pomocą zapewnić lepszą jakość produktów lub krótsze terminy dostaw – podkreślał prezes Base Group.
Obawy pracowników
W kontekście wdrażania nowych technologii trzeba liczyć się z tym, że osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach będą kwestionowały zmiany – stwierdzali zgodnie rozmówcy. Prezes Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Wojciech Kamieniecki zaznaczał, że podobnie było podczas poprzedniej rewolucji przemysłowej, a jednak zautomatyzowanie prostych czynności umożliwiło podniesienie poziomu życia i uwolnienie ludzi od powtarzalnych czynności:
– Tak samo trzeba traktować obecne przekształcenia – przekonywał Kamieniecki. – Dzięki transformacji tworzymy pole dla jeszcze nierozwiniętych, może nawet niewymyślonych na razie dziedzin. Nowe technologie budzą obawy, ale można je wprowadzić, jeśli wytłumaczymy ludziom, do czego zmierzamy i zaproponujemy szkolenia lub inne inicjatywy sprawiające, że transformacja stanie się bardziej przyjazna.
Modułowe przekształcanie firm
Uczestnicy spotkania pod hasłem „Stawka i oblicza cyfryzacji” zgodzili się co do tego, że nie jest w firmach możliwa zmiana z dnia na dzień, niezależnie, czy mowa o średnich i dużych organizacjach, czy o małych przedsiębiorstwach. Transformacja powinna być prowadzona etapami, bo, jak zwrócił uwagę Sławomir Koprowski z Pomorskiego Funduszu Rozwoju, są to modyfikacje zbyt poważne dla funkcjonowania organizacji, żeby wszystkie wdrażać naraz. Prezes Platformy Przemysłu Przyszłości, Andrzej Soldaty, zapowiedział, że w przygotowaniu strategii i planu działań pomoże, powstająca z udziałem PPP i Hubów Innowacji Cyfrowych, Szkoła Lidera 4.0, którą menadżerowie zakładów ukończą z gotowymi koncepcjami przekształceń.
Wydarzenie
Konferencja Kongresu Obywatelskiego towarzyszyła opisywanej przez nas publikacji „Idee dla Pomorza – Stawka i oblicza cyfryzacji”, dotyczącej polskiej drogi do przemysłu 4.0, transformacji małych i średnich firm oraz przyszłości pracy zdalnej. Nagranie spotkania prowadzonego przez Luka Palmena, członka rady programowej Kongresu Obywatelskiego, można obejrzeć na Facebooku.