Przejdź do treści

Kompetencje przyszłości, ekosystem innowacji, zielony przemysł – nowy nabór ekspertów

  • Rozbudowujemy zespół ekspertów Platformy Przemysłu Przyszłości o specjalistów z kolejnych dziedzin.
  • Łącznie z najnowszymi obszarami – czyli ekosystemem innowacji, kompetencjami przyszłości i zielonym przemysłem – będziemy wspierali firmy już w 13 dziedzinach przemysłu 4.0.
  • Eksperci, którzy przejdą rekrutację, zajmą się m.in. opracowywaniem analiz i doradztwem.
  • Opisujemy szczegóły naboru i zadań dla naszych przyszłych współpracowników.
ai, analysis, artificial intelligence, automation, big data, brain, business, cg, cloud computing, communication, computer graphics, concept, creative, cyber, deep learning, digital transformation, ed

Rekrutację ekspertów rozszerzamy o 3 nowe dziedziny. Specjaliści z zakresu ekosystemu innowacji powinni mieć wiedzę i doświadczenie w takich obszarach, jak współpraca ze startupami, instytutami badawczymi, uczelniami czy samorządem gospodarczym. W zielonym przemyśle chodzi o znajomość działań na rzecz zrównoważonej gospodarki (np. inwestycji w technologie przyjazne środowisku), niskoemisyjnego transportu, a także efektywności gospodarczej. Z kolei kompetencje przyszłości dotyczą kształcenia i rozwijania umiejętności miękkich i technicznych, w związku z czym specjaliści muszą znać się na tworzeniu kompleksowych rozwiązań w obrębie edukacji oraz podnoszenia kompetencji pracowników.

Nowoczesny przemysł to nie tylko rozwiązania o charakterze technologicznym – przekonuje Członek Zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości, Dawid Solak. – Chcemy, żeby fabryki były wyposażone w roboty czy wirtualną rzeczywistość, ale nie możemy zapominać o pożądanych kompetencjach ludzi, które bardzo często wcale nie są techniczne. Światowi czempioni dużą wagę przykładają do budowy całych ekosystemów sprzyjających rozwojowi innowacji w firmach. Z kolei transformacja polskiej gospodarki w kierunku Europejskiego Zielonego Ładu może być dla naszego kraju szansą, dlatego związane z tym zagadnienia wprowadzamy w Platformie Przemysłu Przyszłości do agendy strategicznych tematów.

Do zgłoszeń zachęcamy także ekspertów w dziedzinie nowych modeli biznesowych, którzy dołączą do doktora Piotra Kaczmarka-Kurczaka, doktor Julii Siderskiej i Rafała Trzaski, obecnie szkolących już menadżerów w naszym imieniu w tej dziedzinie.

Industrial technology concept.
(graf. Getty Images)

Kryteria

Podczas rekrutacji, poza wiedzą i doświadczeniem, uwzględnimy wykształcenie, aktywność zawodową i umiejętności w zakresie wystąpień publicznych. Wśród innych kryterów są m.in. udział w projektach dotyczących rozwoju kompetencji związanych z przemysłem 4.0, targach lub seminariach z obszaru danej specjalizacji. Eksperci współpracujący z Platformą Przemysłu Przyszłości przygotowują analizy i opracowania. Biorą udział w webinariach, konferencjach, prezentacjach, a także prowadzą szkolenia (np. w formie Pokazów technologii przemysłu 4.0) oraz wykłady.

Zgłoszenia

Specjaliści, którzy chcą rozpocząć z nami współpracę, powinni wypełnić formularz dostępny na podstronie Eksperci i wysłać go na adres eksperci@fppp.gov.pl. Wspomniana podstrona zawiera też szczegółowe informacje o kryteriach naboru i zadaniach powierzanych zespołowi specjalistów. Skontaktujemy się z osobami spełniającymi wskazane warunki, i zaprosimy je na rozmowy kwalifikacyjne, umawiane najwcześniej po tygodniu od wysłania zgłoszenia. Spotkania będą miały formę 15-minutowych prezentacji online.

współpracownicy przy komputerach
(fot. Getty Images)

Rozwój grupy eksperckiej

Zespółu ekspertów Platformy Przemysłu Przyszłości zaczęliśmy budować w maju 2020 roku, wtedy też ruszył pierwszy nabór. Obecnie szkolimy firmy, przedsiębiorców i menadżerów z udziałem blisko 30 specjalistów. Eksperci PPP zajmują się jednym lub kilkoma obszarami przemysłu 4.0. To np. automatyzacja i robotyzacja linii produkcyjnych, oprogramowanie zmniejszające koszty prototypowania, analityka danych, obliczenia prowadzone w chmurze lub na brzegu sieci. Współpracują z nami także osoby znające się na przemysłowym internecie rzeczy, sztucznej inteligencji, rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości i sieci 5G. W zespole ekspertów PPP (oprócz wymienionych wyżej) są jeszcze m.in.: Marek Ostafil, (cyberbezpieczeństwo i IIoT), Krzysztof Walas (sztuczna inteligencja), Piotr Świderski (programowanie robotów) czy Przemysław Kosek (VR i AR). Członkowie zespołu za wykonywane zadania otrzymują honoraria. Kolejnych kandydatów do merytorycznej i praktycznej współpracy zachęcamy do przesyłania swoich zgłoszeń. Z kolei, aby skorzystać ze wsparcia specjalistów PPP, warto śledzić nasz portal pod kątem webinariów, konferencji i publikacji lub skontaktować się z nami mailowo albo telefonicznie.