Przejdź do treści

Soft Gripper, delikatny chwytak do produkcji i przenoszenia żywności


  • Firma OnRobot zaprezentowała mechniczną dłoń przeznaczoną dla producentów żywności, kosmetyków i lekarstw.
  • Urządzenie potrafi utrzymać zarówno przedmioty delikatne, jak i te o nieregularnym kształcie.
  • Chwytak współpracuje z cobotami i lekkimi robotami przemysłowymi.

Przedsiębiorstwo OnRobot zakończyło prace nad miękkim, elektrycznym chwytakiem umiejącym przenosić i pakować kruche towary o masie do 2,2 kilograma. Urządzenie ma wymienne, silikonowe kielichy, które można dopasować do kształtu podnoszonych przedmiotów. Zależnie od wybranej końcówki robot wyposażony we chwytak unosi towary o szerokości od 11 do 118 milimetrów. W konstrukcji mechanicznej dłoni nie użyto zewnętrznego dopływu powietrza, przez co urządzenie jest łatwe w montażu i pracuje ciszej niż zwykłe chwytaki podciśnieniowe. Soft Gripper ma certyfikaty pozwalające na wykorzystywanie go w przemyśle spożywczym.

Integracja z robotami za pomocą One System Solution

Chwytak współpracuje z cobotami i robotami przemysłowymi dzięki oprogramowaniu One System Solution. To platforma ułatwiająca podłączenie sprzętu do końcówki ramienia robota, system integruje narzędzia OnRobot z robotami przemysłowymi różnych producentów (m.in. Universal Robots, KUKA czy FANUC), a współpraca z maszynami kolejnych marek jest poszerzana. One System Solution wykorzystuje funkcjonalność Quick Changer, która pozwala na szybką wymianę chwytaków OnRobot. Oprócz urządzeń do delikatnych prac firma produkuje jeszcze urządzenia Gecko do podnoszenia przedmiotów o płaskich powierzchniach, a także inteligentne chwytaki z czujnikami zbliżeniowymi oraz czujnikami momentu obrotowego.

Miękkie chwytaki zyskują popularność

Podobne chwytaki produkuje Soft Robotics – amerykańska firma aktualnie pracuje nad sprzętem, który (bez zmian w ramieniu robota) podniesie nie tylko lekkie, delikatne towary, ale i elementy o dużej masie. Tzw. miękkimi robotami zajmują się też naukowcy, w ubiegłym roku badacze z ośrodka MIT opracowali chwytak próżniowy inspirowany origami, czyli sztuką składania papieru.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na