Soft Robotics za 23 mln dolarów udoskonala mechaniczną „dłoń”

  • Urządzenie będzie chwytało przedmioty niezależnie od ich wagi, kształtu i rozmiaru.
  • Dotychczasowy model potrafi już przenosić bardzo delikatne obiekty, np. warzywa i owoce.
  • Partnerem Soft Robotics w tym przedsięwzięciu jest FANUC, jeden z największych na świecie producentów maszyn przemysłowych.

Firma Soft Robotics wyda 23 miliony dolarów na rozwój chwytaka dla maszyn przemysłowych, który może podnosić delikatne produkty. Projekt sfinansują fundusze venture capital, a także przedsiębiorstwa, m.in. Honeywell, Yamaha i FANUC. Pieniądze pochodzą z rundy inwestycyjnej serii B, czyli instrumentu przeznaczonego dla startupów mających swoich klientów, własny zespół i wiarygodny model biznesowy. Seria B z założenia pomaga w rynkowej ekspansji produktów.

Chwytaki dla robotów

FANUC jest producentem robotów i cobotów wykorzystywanych w wytwórstwie. Firma wspólnie z Soft Robotics opracowywała wcześniej kontroler umożliwiający podłączenie chwytaka Soft Robotics do dowolnej maszyny FANUC-a. Marki stworzyły też mechaniczną „dłoń” mGrip i Mini-P, czyli urządzenie sterujące. Synchronizację tych rozwiązań z robotami FANUC-a firmy po raz pierwszy pokazały w czasie targów IREX 2019 w Tokio, o których pisaliśmy w Platformie Przemysłu Przyszłości w informacji o nowych modelach Toshiba Machine.

mini-p soft robotics
(Mini-P umożliwia sprawne podłączenie mGripa do robotów przemysłowych – fot. Soft Robotics)

Urządzenia Soft Robotics

Prezes Soft Robotics, Carl Vause, podkreśla, że firma chce skupić się na przygotowaniu systemu, który będzie elastyczny. Według niego, przekształcenia procesów i różnorodność produktów nie powinny sprawiać, że konieczna jest wymiana całego robota albo elementów maszyny. Dlatego mechaniczna „dłoń”, stale ulepszana przez firmę, ma obsługiwać szeroką gamę produktów, zarówno delikatne owoce, jak i ciężkie metalowe części.

Aktualnie urządzenia producenta różnią się przede wszystkim liczbą par elementów chwytających. Jest ona zależna od tego, jakie przedmioty urządzenie ma unosić – do lekkich i niewielkich wystarczy pojedynczy chwytak, z kolei do przenoszenia rzeczy o większych gabarytach można użyć podwójnej lub potrójnej końcówki.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR