Przejdź do treści

Soft Robotics za 23 mln dolarów udoskonala mechaniczną „dłoń”


  • Urządzenie będzie chwytało przedmioty niezależnie od ich wagi, kształtu i rozmiaru.
  • Dotychczasowy model potrafi już przenosić bardzo delikatne obiekty, np. warzywa i owoce.
  • Partnerem Soft Robotics w tym przedsięwzięciu jest FANUC, jeden z największych na świecie producentów maszyn przemysłowych.

Firma Soft Robotics wyda 23 miliony dolarów na rozwój chwytaka dla maszyn przemysłowych, który może podnosić delikatne produkty. Projekt sfinansują fundusze venture capital, a także przedsiębiorstwa, m.in. Honeywell, Yamaha i FANUC. Pieniądze pochodzą z rundy inwestycyjnej serii B, czyli instrumentu przeznaczonego dla startupów mających swoich klientów, własny zespół i wiarygodny model biznesowy. Seria B z założenia pomaga w rynkowej ekspansji produktów.

https://www.youtube.com/watch?v=5D–4ShZG9M

Chwytaki dla robotów

FANUC jest producentem robotów i cobotów wykorzystywanych w wytwórstwie. Firma wspólnie z Soft Robotics opracowywała wcześniej kontroler umożliwiający podłączenie chwytaka Soft Robotics do dowolnej maszyny FANUC-a. Marki stworzyły też mechaniczną „dłoń” mGrip i Mini-P, czyli urządzenie sterujące. Synchronizację tych rozwiązań z robotami FANUC-a firmy po raz pierwszy pokazały w czasie targów IREX 2019 w Tokio, o których pisaliśmy w Platformie Przemysłu Przyszłości w informacji o nowych modelach Toshiba Machine.

Urządzenia Soft Robotics

Prezes Soft Robotics, Carl Vause, podkreśla, że firma chce skupić się na przygotowaniu systemu, który będzie elastyczny. Według niego, przekształcenia procesów i różnorodność produktów nie powinny sprawiać, że konieczna jest wymiana całego robota albo elementów maszyny. Dlatego mechaniczna „dłoń”, stale ulepszana przez firmę, ma obsługiwać szeroką gamę produktów, zarówno delikatne owoce, jak i ciężkie metalowe części.

Aktualnie urządzenia producenta różnią się przede wszystkim liczbą par elementów chwytających. Jest ona zależna od tego, jakie przedmioty urządzenie ma unosić – do lekkich i niewielkich wystarczy pojedynczy chwytak, z kolei do przenoszenia rzeczy o większych gabarytach można użyć podwójnej lub potrójnej końcówki.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na