SCARA Toshiba Machine na targach iREX w Tokio

  • Toshiba Machine pokazało dwa modele urządzeń SCARA, które są cobotami.
  • Na stoisku firmy znalazł się także humanoidalny robot o 16 osiach.
  • Przy okazji wydarzenia producent ogłosił zmianę nazwy na Shibaura Machine Tool.
shibaura machine tool

Toshiba Machine przedstawiło nowe maszyny przemysłowe. Jedną z nich jest robot SCARA, czyli urządzenie przeznaczone do montażu elementów na taśmach produkcyjnych. Model THE600 wyróżnia bardzo duża szybkość obrotu dwóch osi, która przekracza 8 mm/s, a także to, że jest on robotem współpracującym. W czasie pokazu cobot łączył ze sobą delikatne części elektroniczne. Firma zaprezentowała też inną maszynę typu SCARA (tym razem z dwoma ramionami), która zajmowała się pakowaniem przedmiotów o wadze do 10 kg.

Zainteresowanie wzbudził również humanoidalny robot o 16 osiach, z których 14 umieszczono w jego ramionach. Dwie pozostałe są w tułowiu maszyny, przez co może ona pracować na niewielkiej przestrzeni, bo łatwo sięga po przedmioty znajdujące się blisko, bez konieczności wykonywania dodatkowego ruchu. Jedną „ręką” urządzenie podnosi 6 kg, natomiast obiema – 10.

W czasie targów Toshiba Machine ogłosiło zmianę nazwy. Od 1 kwietnia marka zacznie funkcjonować pod szyldem Shibaura Machine Tool. To powrót do starej marki, która ma podkreślić, że przedsiębiorstwo nie ma nic wspólnego z Toshiba Corporation, od której oddzieliło się w 2017 roku. Jako Shibaura Machine Tool zakład funkcjonował od 1938 do 1961 roku, kiedy połączył się z Toshibą, tworząc Toshiba Machine.

Targi iREX to wydarzenie organizowane co dwa lata w Tokio. Ostatnie miały miejsce pod koniec grudnia ubiegłego roku, odwiedziło je ponad 140 tys. osób. W trakcie iREX firmy produkujące roboty przemysłowe pokazują możliwości swoich maszyn. Niektóre, jak urządzenia Toshiba Machine, w czasie prezentacji zajmowały się tym, co robią na co dzień, czyli produkcją. Jednak nie zabrakło także maszyn, które grały w koszykówkę, obracały kartki w książkach lub spacerowały po bieżniach.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR