Przejdź do treści

SCARA Toshiba Machine na targach iREX w Tokio


  • Toshiba Machine pokazało dwa modele urządzeń SCARA, które są cobotami.
  • Na stoisku firmy znalazł się także humanoidalny robot o 16 osiach.
  • Przy okazji wydarzenia producent ogłosił zmianę nazwy na Shibaura Machine Tool.

Toshiba Machine przedstawiło nowe maszyny przemysłowe. Jedną z nich jest robot SCARA, czyli urządzenie przeznaczone do montażu elementów na taśmach produkcyjnych. Model THE600 wyróżnia bardzo duża szybkość obrotu dwóch osi, która przekracza 8 mm/s, a także to, że jest on robotem współpracującym. W czasie pokazu cobot łączył ze sobą delikatne części elektroniczne. Firma zaprezentowała też inną maszynę typu SCARA (tym razem z dwoma ramionami), która zajmowała się pakowaniem przedmiotów o wadze do 10 kg.

Zainteresowanie wzbudził również humanoidalny robot o 16 osiach, z których 14 umieszczono w jego ramionach. Dwie pozostałe są w tułowiu maszyny, przez co może ona pracować na niewielkiej przestrzeni, bo łatwo sięga po przedmioty znajdujące się blisko, bez konieczności wykonywania dodatkowego ruchu. Jedną „ręką” urządzenie podnosi 6 kg, natomiast obiema – 10.

W czasie targów Toshiba Machine ogłosiło zmianę nazwy. Od 1 kwietnia marka zacznie funkcjonować pod szyldem Shibaura Machine Tool. To powrót do starej marki, która ma podkreślić, że przedsiębiorstwo nie ma nic wspólnego z Toshiba Corporation, od której oddzieliło się w 2017 roku. Jako Shibaura Machine Tool zakład funkcjonował od 1938 do 1961 roku, kiedy połączył się z Toshibą, tworząc Toshiba Machine.

Targi iREX to wydarzenie organizowane co dwa lata w Tokio. Ostatnie miały miejsce pod koniec grudnia ubiegłego roku, odwiedziło je ponad 140 tys. osób. W trakcie iREX firmy produkujące roboty przemysłowe pokazują możliwości swoich maszyn. Niektóre, jak urządzenia Toshiba Machine, w czasie prezentacji zajmowały się tym, co robią na co dzień, czyli produkcją. Jednak nie zabrakło także maszyn, które grały w koszykówkę, obracały kartki w książkach lub spacerowały po bieżniach.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na