Blockchain

Sandbox Blockchain 2.0 – piaskownica technologiczna dla innowatorów

  • Inicjatywa umożliwia łatwe i bezkosztowe przetestowanie pomysłów dotyczących blockchainu.
  • Do przedsięwzięcia można zgłaszać się cały czas – link podajemy poniżej.
  • Sandbox korzysta z technologii Hyperledger Fabric (HLF) – otwartoźródłowej, modułowej platformy.

Piaskownica technologiczna pozwala obniżyć koszty rozwoju nowych pomysłów bazujących na łańcuchu blokowym. Środowisko testowe zapewnia bezpieczeństwo danych wrażliwych, a pomysłodawcy mogą dodatkowo korzystać z konsultacji prawnych i testów sprawdzających jakość i wydajność rozwiązań. Jak podkreśla Michał Pierzgalski, ekspert Krajowej Izby Rozliczeniowej, sandbox pozwala łatwo i bezkosztowo oszacować potencjał biznesowy projektów w fazie badawczo-rozwojowej.

Udostępniając naszą platformę, zapewniamy kompleksowe wsparcie w procesie komercjalizacji testowanych projektów. Chcemy ułatwić naszym odbiorcom wejście na rynek, także w sektorach silnie regulowanych – dodaje Pierzgalski.

Przedsięwzięcie prowadzą KIR, IBM, Chmura Krajowa, PKO Bank Polski, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oraz fundacja Cyberium i Fintech Poland. Aplikacje przez cały rok można składać w serwisie sandboxblockchain.pl.

Platforma modułowa HLF

Technologia wykorzystywana w piaskownicy to Hyperledger Fabric (HLF) – architektura otwartoźródłowa przygotowana przez inicjatywę Linux Foundation, w którą zaangażowało się kilkaset firm i instytucji. To m.in. IBM, Deutsche Bank, Airbus, Deloitte czy Intel i J.P. Morgan. Modułatowa platforma została pomyślana jako podstawa rozwoju aplikacji biznesowych. Dzięki gotowym komponentom przedsiębiorcy mogą opracowywać rozwiązania o różnych zastosowaniach.

Hyperledger Fabric 2.2

Użytkownicy sandboxa w nowej odsłonie skorzystają ze zaktualizowanej wersji narzędzia, ponadto będą mogli dostosować platformę poprzez dodawanie do niej kolejnych elementów sieci pochodzących z własnej infrastruktury przedsiębiorstw lub chmury obliczeniowej. Zmiany wiążą się także z dodaniem nowych języków programowania, tj. Go, JavaScript i Java, które można użyć w budowie smart kontraktu – protokołu do zawierania i automatycznej weryfikacji cyfrowych umów. Za sprawą interfejsu administracyjno-testowemu, pracujący nad rozwojem swoich koncepcji będą mogli wygodnie śledzić i naprawiać błędy.

Łańcuch blokowy w produkcji

Badacze z Korei Południowej i Indii opracowali model, który miał na celu sprawdzić, czy wykorzystanie blockchainu w łańcuchu dostaw poprawi wydajność i przejrzystość działań. Zgodnie z ich ustaleniami, rozproszony rejestr uniemożliwia przejęcie pojedynczemu przedsiębiorcy kontroli nad transakcją. Dodatkowo wszyscy uczestnicy transakcji mogą komunikować się bezpośrednio, mają wgląd do danych historycznych, dzięki czemu mogą sprawdzić przebieg umów dotyczących pojedynczego produktu. Z kolei w raporcie pt. „Blockchain w Polsce – wersja 2.0” Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji eksperci omawiają przykłady zastosowania łańcucha blokowego w sektorze energetycznym – do zawierania umów pomiędzy prosumentami oraz w koncepcji inteligentnych łańcuchów przedpłaconych.