Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło konkurs, którego celem jest organizacja projektów szkoleniowych z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) dla kobiet. Inicjatywa ma na celu zwiększenie liczby specjalistek ICT poprzez propagowanie i rozwijanie zaawansowanych kompetencji cyfrowych wśród dorosłych kobiet poprzez udział w specjalistycznych szkoleniach.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że kobiety są wyjątkowo zaangażowane w pracy i bardzo dobrze wykształcone. Ponad połowa osób, które studiują w Polsce to kobiety. Potrzebujemy ich profesjonalizmu i umiejętności również w branżach informatycznych. Ale studia to nie jedyna droga, zachęcamy również do szkoleń – chcemy je wspierać. W Ministerstwie Cyfryzacji podejmujemy działania na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn. Dziś, 8 marca, w Dniu Kobiet, ogłaszamy start nowego konkursu, „Zostań cyfrową ekspertką”. To inicjatywa, która ma służyć upowszechnianiu i rozwijaniu zaawansowanych kompetencji cyfrowych wśród kobiet. Zachęcamy organizacje pozarządowe do składania ofert na realizację takich programów – dodaje wicepremier.
Krzysztof Gawkowski, wiceminister, minister cyfryzacji
Zwiększanie udziału kobiet w branży ICT
Badania pokazują, że liczba ekspertek w zakresie ICT wciąż jest na niskim poziomie. Według danych Eurostatu w 2022 roku udział kobiet wśród specjalistów z tej dziedziny w Polsce wynosił 16,7 proc., zaś w UE – niewiele więcej bo 18,9 proc.
Nierówności w udziale kobiet w grupie specjalistów ICT wynikają m.in. ze stereotypów. Dlatego tak istotne jest wsparcie dla kobiet w rozwoju zaawansowanych kompetencji cyfrowych. Postawiliśmy sobie za cel, że w 2030 roku będzie przynajmniej 29 proc. kobiet wśród specjalistów ICT. Resort przeznaczy na ten cel 6 milionów złotych.
Dr Katarzyna Nosalska, dyrektorka Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych Ministerstwa Cyfryzacji
Szkolenia z przemysłu 4.0
Konkurs „Zostań Cyfrową Ekspertką” jest skierowany do organizacji pozarządowych z sektora edukacji i szkoleń. Oferty muszą zawierać tematykę szkoleń, razem z uzasadnieniem. Obszar tematyczny musi obejmować zagadnienia związane z Przemysłem 4.0. Maksymalna kwota dotacji, o którą mogą ubiegać się instytucje wynosi maksymalnie 857 tys. zł., co daje możliwość realizacji ambitnych projektów szkoleniowych:
- w zakresie ICT dla kobiet (np. programowanie, big data, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, testowanie systemów, internet rzeczy, cloud computing, analityka systemów, grafika komputerowa),
- które odpowiadają zapotrzebowaniu na rynku pracy w danym obszarze ICT lub planowanym rozwojem branż w określonym regionie/kraju,
- które wpłyną na podniesienie zaawansowanych kompetencji cyfrowych kobiet i na konkurencyjność uczestniczek szkoleń na rynku pracy.
Wnioski konkursowe można składać do 29 marca br., a projekty będą realizowane od 1 lipca do 1 grudnia 2024 r. Ocena wniosków będzie uwzględniała m.in. sposób realizacji zadania, kwalifikacje osób zaangażowanych, możliwości realizacji projektu oraz kalkulację kosztów.
Szczegółowe informacje oraz dokumenty konkursowe znajdują się tutaj.