Przedsiębiorstwo Easy Robots jest producentem małych i szybkich robotów przemysłowych ES5. 6-osiowe urządzenia ważą 27 kg i potrafią unieść ładunki o masie 5 kg, zasięg ramienia maszyny to nieco ponad 92 cm. Firma wykorzystała ES5 do zautomatyzowania linii obsługującej maszynę tampondrukową (nakładającą farbę miękkim stemplem) w zakładzie Canpol wytwarzającym m.in. produkty dla niemowląt. Nanoszeniem nadruku na butelki zajmują się dwa roboty ES5 i jedna maszyna kartezjańska, współpracuje z nimi system wizyjny, który pozwala umieścić przedmiot pod odpowiednim kątem. Chwytaki robotów są miękkie, więc nie uszkadzają butelek, a dostosowanie ich do obiektów o różnych rozmiarach jest szybkie – wymaga wymiany chwytaka i zmiany modelu na panelu sterowania. W przypadku tego wdrożenia, ze względu na ograniczoną przestrzeń, użyto montażu sufitowego. Wcześniej radomskie przedsiębiorstwo zrobotyzowało linię do paletyzacji butelek w tym samym zakładzie Canpolu.
Zrobotyzowane lakierowanie pojazdów
Firma Dürr zgłosiła do opatentowania kabinę lakierniczą EcoProBooth, która umożliwia w jednym miejscu zewnętrzne i wewnętrzne lakierowanie pojazdów. Niemiecki producent przekonuje, że nowe rozwiązanie redukuje zużycie energii i emisję dwutlenku węgla, jak również pozwala zmniejszyć liczbę przebarwień. Wewnątrz kabiny może pracować 8 robotów malarskich wspomaganych przez 4 urządzenia SCARA, które otwierają drzwi samochodów i nakładają lakier. Prace nad usprawnieniem lakierowania trwają również w radomskim zakładzie Dürr, w fabryce powstają systemy sterowania (sprzęt i niezbędne oprogramowanie) oraz produkty IIoT połączone z platformą ADAMOS umożliwiającą wpinanie maszyn do sieci i przesyłanie informacji.
Modułowe maszyny dla przemysłu tytoniowego
Z kolei w ITM Poland (International Tobacco Machinery) powstają urządzenia modułowe służące do produkcji i pakowania wyrobów tytoniowych. Jednym z nich jest Solaris, maszyna pierwotnie stworzona do wytwarzania filtrów do papierosów, radomski zakład zmodyfikował jednak urządzenie i przystosował je do produkowania wyrobów do podgrzewania tytoniu. Firma zaprojektowała i zmontowała ponad 3 tysiące maszyn, które działają w fabrykach na całym świecie, a jej projekty są chronione przez blisko 700 patentów. ITM Poland zatrudnia łącznie 400 osób, centrala przedsiębiorstwa działa w Holandii.
Przemysł 4.0 w Polsce
Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez ekspertów Instytutu Analiz Strategicznych Fundacji ALTUM, polscy przedsiębiorcy dobrze oceniają zmiany wynikające z wprowadzania technologii przemysłu 4.0. Uważają, że nowoczesne rozwiązania poprawiają konkurencyjność firm i wizerunek, polepszają także współpracę z partnerami. Jak mówi 78,3% właścicieli zakładów produkcyjnych, przemysł przyszłości przekłada się na wyższe zyski z działalności. Obecnie swoje organizacje cyfryzuje 19% respondentów, a 33% planuje to zrobić w ciągu 5 lat. Na później wdrożenia przekłada 26% badanych. Według ankietowanych, technologie kluczowe dla rozwoju przedsiębiorstw to cyberbezpieczeństwo, automatyzacja i robotyka. Jako bariery wdrożeń najczęściej biznesmeni wskazują ryzyko przeinwestowania i nie dość precyzyjne informacje o korzyściach oraz ograniczeniach wynikających z nowych rozwiązań.
Jaki powinien być menadżer?
Dokument „Przemysł 4.0 w Polsce – potrzeby przedsiębiorstw w zakresie kompetencji menadżerskich”, opracowany przez ALTUM, określa jeszcze kompetencje niezbędne kadrze menadżerskiej do skutecznego zarządzania zakładem produkcyjnym. W zakresie umiejętności społecznych kluczowymi okazały się: praca zespołowa, komunikatywność i przekazywanie wiedzy. Zdolność pokonywania problemów, sumienność i nieustanne uczenie się to potrzebne cechy osobiste. Menadżer 4.0 powinien delegować zadania, motywować i podchodzić systemowo do działań firmy. Jeśli chodzi o wiedzę techniczną i IT, zarządzający musi rozumieć procesy produkcyjne oraz kierować nimi, z uwzględnieniem jakości.