Maszynę budującą ściany przygotowali naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej wspólnie z warszawskim Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu i firmą STRABAG. Dzięki konstrukcji mechanicznego ramienia robot nie musi poruszać się podczas układania cegieł. Jak zaznacza dziekan uczelni, prof. Jakub Takosoglu, urządzenie nadaje się głównie do wznoszenia ścian działowych w budownictwie wielorodzinnym. Autorzy projektu wyjaśniają, że wykonali go z myślą o problemach branży, czyli niedostatecznej liczbie wykwalifikowanych pracowników i rosnących kosztach pracy – maszyna może działać nieprzerwanie, w ciemności i przy niesprzyjających warunkach, zwiększając wydajność.
Murarz za osiem milionów
Robot stawiający ściany jest pierwszą taką maszyną w Polsce, podobne rozwiązania są wprowadzane np. w Stanach Zjednoczonych. Jednak w USA technologia ta jest wykorzystywana przy budowie ścian zewnętrznych w obiektach wielkopowierzchniowych, natomiast kielecki wynalazek może pracować wewnątrz budynku. Na opracowanie robota konsorcjum otrzymało 8 milionów złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Według konstruktorów urządzenie wkrótce trafi na rynek.
Cyfrowa budowa
Cyfryzacja na budowach obejmuje m.in. building information modeling – technologię odzwierciedlającą cyfrowo obiekty, sposób ich tworzenia, eksploatacji, remontów czy rozbiórki. Dzięki niej słabe punkty inwestycji można znaleźć jeszcze przed rozpoczęciem prac. Do optymalizacji kosztów i zużycia materiałów używa się sztucznej inteligencji – z prognoz ekspertów Mordor Intelligence wynika, że wartość AI w budownictwie będzie rosła średniorocznie o 34% do 2026 roku i osiągnie 2,3 miliarda dolarów. Z kolei analitycy Markets and Markets w raporcie pt. „IoT in Construction Market” zauważają, że coraz częściej przy wznoszeniu budynków stosuje się czujniki internetu rzeczy, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo i płynność procesów. Kolejną technologią przemysłu 4.0 wykorzystywaną w tym sektorze jest druk 3D poszczególnych elementów, np. ścian.