Młodzi mieszkańcy województwa podkarpackiego nauczą się konstruować roboty, które potem zademonstrują na międzynarodowych zawodach. Umożliwi im to projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stworzyszeniu „Dolina Lotnicza” z Rzeszowa, przygotowany głównie z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych. Inicjatywa zakłada, że najpierw młodzież opanuje teorię i rozpocznie zajęcia praktyczne, a później zacznie budować bardziej skomplikowane maszyny. Do RoboLAB-u dołączą też uczniowie ostatnich klas podstawówek oraz dorośli pasjonaci automatyzacji.
Zajęcia na Politechnice
Przedsięwzięciu patronuje Politechnika Rzeszowska, gdzie z udziałem jej naukowców będą prowadzone zajęcia. Młodzi ludzie skorzystają zatem z wiedzy ekspertów z zakresu robotyki, automatyki, programowania i mechaniki. Projekt zakłada podnoszenie tzw. kompetencje przyszłości oraz kluczowych kompetencji miękkich. Wykładowcy położą nacisk na pracę zespołową, komunikację, twórcze myślenie oraz umiejetność budowania alternatywnych scenariuszy.
Jak napisać aplikację i sterownik?
Prowadzący zajęcia, na co dzień pracując ze studentami kierunku automatyka i robotyka, pokażą uczniom techników i liceów, jak posługiwać się skomplikowanym sprzętem elektronicznym i zaawansowanym oprogramowaniem. Przyszli inżynierowie na Politechnice piszą aplikacje, projektują sterowniki czy rozproszone systemy sterowania, następnie wprowadzając je do środowiska informatycznego. Jak przekonują władze uczelni, popyt na takie kompetencje jest na rynku ogromny, dlatego absolwenci bez problemu znajdują pracę w wielu dziedzinach gospodarki.
Na razie projekt RoboLAB działa na Podkarpaciu, ale w przyszłości ma pojawić się też w innych regionach kraju. Więcej o inicjatywie można przeczytać w serwisie Fundacji Wspierania Edukacji.
Statystyczne 46 robotów w polskich firmach
Jak wynika z opisywanego przez nas raportu World Robotics 2020 przygotowanego przez Międzynarodową Federację Robotyki, w 2019 roku w Polsce na 10 tys. pracujących osób przypadało 46 robotów. Dla porównania, liderujący pod tym względem Singapur „zatrudnia” 918 maszyn na 10 tys. ludzi, w Korei Południowej współczynnik wynosi 855. Natomiast średnia europejska to 114 maszyn na 10 tys. zatrudnionych.