Uczestnicy RoboHakatonu sprawdzą się w rozwiązywaniu problemów o wybranym przez nich stopniu złożoności. Zadanie na poziomie łatwym wiąże się z zaprojektowaniem procesu w programie Studio 3D DBR77. Koncepcja, zawierająca m.in. wyposażenie stanowiska, powinna być przygotowana na podstawie opisu linii produkcyjnej. Osoby, które zdecydują się rywalizować na poziomie średnim, zajmą się wyszukiwaniem wąskich gardeł procesu. Poza wskazaniem nieefektywnych obszarów, powinny przygotować uzasadnienie i alternatywę umożliwiającą zwiększenie wydajności. Najtrudniejsze wyzwanie dotyczy opracowania automatyzacji procesu z uwzględnieniem niezbędnych urządzeń, czasów cyklu i kosztorysu.
Szczegóły i zapisy
Zadania będą wykonywane w platformie DBR77, uczestnicy dostaną również dostęp do komunikatora, będą mogli również korzystać ze wsparcia ekspertów organizatora. Rywalizacja rozpocznie się 19 października o 9:00 i potrwa 36 godzin. Pierwszym punktem spotkania jest prezentacja przygotowana przez Mateusza Kamińskiego, autora środowiska projektowego Studia 3D. Zainteresowani mogą dołączyć do wydarzenia – zapisy na RoboHakaton trwają w serwisie DBR77. Zwycięzcy dostaną nagrody – to m.in. szkolenia FANUC i orpogramowanie ROBOGUIDE.
Stan robotyzacji w Polsce
Platforma przedsiębiorstwa DBR77, o której pisaliśmy w portalu, jest miejscem współpracy pomiędzy firmami produkcyjnymi, które planują robotyzację swoich zadań, a integratorami, czyli organizacjami wdrażającymi rozwiązania. Studio 3D działające w portalu DBR77, umożliwia projektowanie zrobotyzowanych stanowisk i linii produkcyjnych. Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki, w Polsce działa około 16 tysięcy robotów przemysłowych. W 2019 roku przemysłowcy znad Wisły kupili 2642 nowe maszyny. Najwięcej urządzeń działa w sektorach: motoryzacyjnym, tworzyw sztucznych i chemii oraz metalowym i maszynowym. Na 10 tysięcy pracowników w branży przemysłowej w 2019 roku działało 46 maszyn.