RFID i sztuczna inteligencja w firmach ubezpieczeniowych

  • PZU testowo wdrożyło system wykorzystujący m.in. IoT do monitorowania bezpieczeństwa.
  • Żadna z firm biorących udział w programie nie odnotowała poważnych strat w czasie pilotażu.
  • Piszemy też o spółce Inssue Technologies, która do analizy ryzyka stosuje algorytmy AI.

Ubezpieczyciel zakończył pilotaż wdrożenia systemu monitorującego poziom bezpieczeństwa w zakładach przemysłowych. W projekcie uczestniczyło około 30 firm i w czasie jego trwania przedsiębiorstwa nie odnotowały znaczących szkód. Testowany system to PZU LAB Enterprise Safety Tools, który wykorzystuje m.in. identyfikację radiową i łączy się z inteligentnymi czujnikami używanymi w zakładzie. PZU za pomocą urządzeń weryfikuje, czy działania w obszarze wytwórczości i logistyki, a także maszyny przemysłowe i systemy przeciwpożarowe są bezpieczne.

Działanie systemu

Przed umieszczeniem tagów i czytników RFID inżynierowie firmy ubezpieczeniowej prowadzą audyt, wyszukują miejsca kluczowe dla działania przedsiębiorstwa i sprawdzają poziom ich bezpieczeństwa. W ten sposób tworzą listę obszarów, które muszą być cyklicznie sprawdzane przez pracowników zakładu. Część parametrów jest weryfikowana zdalnie, a wszystkie dane trafiają do centrum monitorowania PZU LAB, gdzie są poddawane analizie. W przypadku wykrycia zagrożenia eksperci wysyłają zalecenia i rekomendacje pomocne w rozwiązaniu problemów.

Ubezpieczenia 4.0

Zaawansowane technologicznie narzędzia w dziedzinie ubezpieczeń wprowadza także Inssue Technologies. Firma pracuje nad ubezpieczeniowym internetem rzeczy oraz zaawansowanymi modelami działającymi w Laboratorium Sztucznej Inteligencji, gdzie algorytmy AI w chmurze obliczeniowej na bieżąco analizują konsekwencje zdarzeń. Jednym z rozwiązań krakowskiej spółki jest platforma biznesowa, która ułatwia precyzyjne zarządzanie ryzykiem w czasie rzeczywistym.