Blisko 60% ankietowanych przedsiębiorstw deklaruje, że w ciągu najbliższych dwóch lat przeznaczy ponad milion złotych na zapewnienie bezpieczeństwa pracy w związku ze zmianami spowodowanymi pandemią. Ponad połowa respondentów ma już za sobą wydatki na VPN (ang. Virtual Private Network), kontrolę dostępu do sieci, a także zabezpieczenia chmury obliczeniowej i planuje ulepszać wykorzystywane technologie. Firmy aktywnie poszukują na rynku specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem i wprowadzają autoryzację wieloskładnikową. Inwestują również we wdrożenie i aktualizowanie systemów EDR (Endpoint Detection and Response), czyli oprogramowania do analizy behawioralnej, statystyk i przewidywania, które jest przydatne w znajdywaniu i blokowaniu zagrożeń.
Firmy chcą inwestować głównie w bezpieczeństwo pracy zdalnej
11% respondentów chce wydać więcej na oprogramowanie działające lokalnie, w siedzibach przedsiębiorstw, a 92% wskazało konieczność przeznaczenia dodatkowych funduszy na zabezpieczenie pracowników wykonujących swoje obowiązki poza firmą. Ma to związek ze zmianą modelu współpracy – co trzecie przedsiębiorstwo przewiduje, że nawet po pandemii ponad połowa zatrudnionych będzie pracowała zdalnie. 40% ankietowanych uważa, że taki model współpracy będzie dotyczył od 25 do 50% osób. Aktualizowanie i wdrażanie nowych systemów wynika z większej częstotliwości incydentów od początku epidemii. 60% respondentów przyznaje, że w ostatnich miesiącach częściej zmagają się z próbami naruszenia bezpieczeństwa, a 34% – ze skutkami.
Raport „2020 Remote Workforce Cybersecurity Report”
Eksperci Fortinet, amerykańskiego przedsiębiorstwa zajmującego się cyberbezpieczeństwem, uważają, że pandemia trwale wpłynie na wprowadzanie telepracy i rodzaj inwestycji w systemy IT. Według nich przedsiębiorcy w planach zakupowych muszą uwzględnić m.in. uwierzytelnianie dwuskładnikowe, kontrolę sprzętów podłączanych do sieci oraz zabezpieczenie dostępu do usług brzegowych (SASE – Secure Access Service Edge). Raport powstał na podstawie badania prowadzonego w czerwcu w 17 krajach. Na pytania ankieterów odpowiadali głównie dyrektorzy IT i administratorzy sieci pracujący w firmach prywatnych oraz w sektorze publicznym.
Niedawno w portalu pisaliśmy o wnioskach płynących z publikacji „The State of Cloud Security 2020” przygotowanej przez Vanson Bourne. Zgodnie z nią, cyberprzestępcy w 66% ataków korzystają z błędów przy konfiguracji usług w chmurze, rzadziej uciekają się do kradzieży danych dostępowych.