Przejdź do treści

Prywatna sieć 5G powstanie w ksawerowskim zakładzie


  • Szybka i niezawodna łączność usprawni kontrolę jakości i ułatwi prowadzenie szkoleń w wirtualnej rzeczywistości.
  • Wyniki pilotażu prowadzonego w polskiej fabryce Miele posłużą wdrażaniu rozwiązań w innych krajach.
  • Swoje propozycje rozwiązań wykorzystujących 5G w zakładzie przygotują też startupy działające w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Obsługa autonomicznych pojazdów, komunikacja z ekspertami za pomocą AR i rozwój przemysłowego internetu rzeczy – do tego posłuży prywatna sieć 5G, którą planuje firma Miele, producent sprzętu AGD. Na początku inżynierowie zakładu skorzystają z szybkiej transmisji danych i niskich opóźnień przy automatyzacji kontroli jakości towarów i opracowaniu systemu szkoleń w wirtualnej rzeczywistości dla pracowników. Technologię wykorzystają też startupy współpracujące z przedsiębiorstwem przy wdrażaniu nowych rozwiązań telekomunikacyjnych.

Plany wdrożeń w kolejnych zakładach

Położona w Ksawerowie nieopodal Łodzi fabryka, pod względem wykorzystania technologii 5G, będzie dla niemieckiego producenta AGD miejscem testów. Jak zapowiada kierownik projektu, Manfred Neuhauser, celem na nadchodzące miesiące jest poznanie możliwości, a także ograniczeń technologii. Po sprawdzeniu funkcjonalności sieci i rozwiązań przygotowanych przez polskie startupy, firma przeprowadzi podobne projekty w fabrykach znajdujących się w innych państwach.

Wykonawcy projektu

W przedsięwzięcie, poza właścicielem fabryki, zaangażowały się firmy Orange i Ericsson, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna i startupy działające w ŁSSE. Operator zaprojektuje, zainstaluje i skonfiguruje sieć w paśmie 3,6 GHz. Jak zapowiadają przedstawiciele telekomu, dane będą przesyłane z szybkością ponad 750 Mb/s. Niezbędne anteny dostarczy szwedzki producent urządzeń.

Wcześniejsze wdrożenia telekomu

Infrastrukturę 5G Orange wdraża także w dwóch budynkach Łódzkiej SSE. Dzięki łączności nowej generacji firmy w strefie przetestują działanie rozwiązań z zakresu przemysłowego internetu rzeczy, VR i sztucznej inteligencji. W zeszłym roku telekom uruchomił wewnętrzną sieć w fabryce Schneider Electric w Vaudreuil we Francji. Sieć ułatwiła tam m.in. pracę techników w rozszerzonej rzeczywistości oraz zaprojektowanie systemu zdalnych wizyt w zakładzie – specjalista nie musi być na miejscu, bo może sterować robotem mobilnym i oglądać obraz transmitowany przez kamery maszyny.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na