Przejdź do treści

Predictive maintenance w praktyce


  • Za nami drugi odcinek premierowej edycji cyklu „Przemysł przyszłości w praktyce”.
  • Tematem webinarium był model PdM.
  • Przed branżową publicznością zainteresowaną przemysłem 4.0 wystąpili specjaliści z Mitsubishi Electric i ReliaSol.
  • Organizatorem „Ppwp” jest Platforma Przemysłu Przyszłości.

W ramach cyklu „Przemysł przyszłości w praktyce” z internetowymi widzami spotkali się trzej eksperci związani z firmami Mitsubishi Electric i ReliaSol, specjalizujący się w konserwacji zapobiegawczej i nowoczesnej diagnostyce urządzeń. W webinarium wystąpili: Jakub Kwiatkowski (automatyka przemysłowa), Paweł Bobowski (systemy SCADA) i Dariusz Broda (diagnostyka techniczna). Prelegenci zostali wyłonieni po wydarzeniu, w trakcie którego publiczność głosowała na ekspertów prezentujących krótkie, zapowiedziowe wystąpienia. Teraz specjaliści mieli możliwość rozwinięcia zasygnalizowanej wcześniej problematyki. Kwiatkowski, Bobowski i Broda skupili się na wykorzystywaniu rozwiązań predictive maintenance w utrzymywaniu robotów, urządzeń i linii produkcyjnych.

Modele PdM

Jakub Kwiatkowski, omawiając modele konserwacji urządzeń, wymienił typy: reaktywny, prewencyjny, w oparciu o stan, predykcyjny i preskrypcyjny. Ekspert zaznaczył, że tradycyjne metody, które bazują np. na harmonogramie wymiany części, są obarczone ryzykiem niepotrzebnego zastępowania sprawnych podzespołów lub zbyt późnej interwencji. Najnowocześniejsze rozwiązania pozwalają przewidywać, kiedy może nastąpić awaria, a nawet ją opóźnić, decydując się na zmniejszenie obciążenia maszyny. Paweł Bobowski uszczegółowił następnie, na czym polega zbudowanie modelu predykcyjnego, który pozwoli monitorować stan robota i skutecznie ostrzegać przed zagrożeniami dla jego działania. To proces od diagnozy potencjalnego problemu, przez zbieranie dokładnych danych, ich oczyszczanie, aż po dobór odpowiedniego algorytmu lub sztucznej inteligencji. Jak argumentował Dariusz Broda, predictive maintenance w funkcjonowaniu swojej firmy docenią przede wszystkim zarządzający, czyli szef utrzymania ruchu, menadżer ds. bezpieczeństwa i dyrektor zakładu. Stanie się tak, ponieważ mniej przestojów, wyższa jakość i bezpieczeństwo produkcji wpłyną w oczywisty sposób na rentowność przedsiębiorstwa.


Szerzej o PdM pisał w naszym serwisie Jarosław Smulski w artykule pt. „Predictive maintenance przewidzi, kiedy nastąpi awaria”.

Ciąg dalszy nastąpi

Kolejny odcinek cyklu „Przemysł przyszłości w praktyce” będzie można obejrzeć na naszych profilach na YouTube’ie i Facebooku w dwa najbliższe wtorki. 23 listopada wystąpią Adam Piszczatowski, Jarosław Sobieski, Przemysław Kacprzak i Ievhen Grabowski z Bosch Rexroth, którzy opowiedzą, jak dzięki przemysłowemu internetowi rzeczy da się zbierać dane z linii produkcyjnych. 30 listopada z kolei spotkamy się z Igorem Łęgowskim z WSA Solutions – tematem tego odcinka będzie zaawansowana analiza drgań wykorzystywana do przewidywania stanu maszyn. Webinarium z udziałem Igora Łęgowskiego zamknie pierwszą edycję „Ppwp”, ale w tym roku przeprowadzimy jeszcze drugie wydanie cyklu (już teraz przyjmujemy zgłoszenia prelegentów, którzy chcieliby w nim wystąpić).


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na