Globalny rynek AI w 2025 roku przekroczy wartość 190 miliardów dolarów przy rocznym średnim tempie wzrostu wynoszącym 36,6%. Ze sztucznej inteligencji skorzystają niemal wszystkie największe międzynarodowe firmy (97%), a inteligentne roboty znajdą się w co siódmym domu. Komercyjne badania nad AI do końca 2021 roku pochłoną 60 miliardów dolarów i pomogą podnieść produktywność biznesu o 40%, przyśpieszając procesy, zmniejszając liczbę błędów oraz angażując maszyny w wykonywanie trudnych i niebezpiecznych zadań.
Nowe technologie i miejsca pracy
AI, w przekonaniu autorów raportu, nie zastąpi całkowicie ludzi. Nowoczesne systemy sprawią, że do 2022 roku na całym świecie powstaną 133 miliony nowych miejsc pracy. Część z aktualnych etatów zniknie, jednak bilans będzie dodatni: wyniesie 58 milionów. Polska gospodarka w ciągu 5 lat potrzebuje pojawienia się 200 tysięcy specjalistów zajmujących się algorytmami sztucznej inteligencji.
AI i robotyzacja przemysłu
Sztuczna inteligencja przede wszystkim przyda się firmom produkcyjnym. Dzięki algorytmom roboty w przyszłości, żeby wykonać zadanie, samodzielnie nauczą się współpracować. Niezbędne do tego obliczenia będą wykonywane w chmurze i lokalnych systemach. Według danych ABI research, do 2024 roku w przemyśle ma funkcjonować 15 milionów urządzeń z AI.
Autorzy raportu PARP przypomnieli listę 100 najciekawszych młodych firm zajmujących się rozwojem AI. Wśród nich jest 6 startupów przygotowujących systemy dla przemysłu. To m.in Kebotix – laboratorium, które opracowuje nowe materiały do zastosowania w robotyce, a także C3.ai – tworzące system do predictive maintenance i zarządzania energią.
Big data i AI konieczne w Przemyśle 4.0
Analityka big data i AI, według autorów dokumentu, odgrywają kluczową rolę w czwartej rewolucji przemysłowej. Sztuczną inteligencję podzielono, biorąc pod uwagę jej uniwersalność i funkcjonalność. W pierwszej klasyfikacji miejsce znalazły wąska i ogólna AI. Pierwsza zajmuje się tylko określonymi zadaniami lub problemami, druga (jeszcze nieistniejąca) jest określeniem dla systemów inteligentnych dysponujących kompleksową wiedzą o świecie. Podział funkcjonalności AI uwzględnia maszyny reaktywne, które nie mają pamięci i korzystają tylko z bieżących informacji oraz systemy o ograniczonej pamięci mogące podejmować decyzje na podstawie zapamiętanych informacji. Dwa kolejne rodzaje (jeszcze nie powstały) to AI zdolna do rozpoznawania ludzkich emocji i samoświadoma sztuczna inteligencja.
Raport PARP
W siódmej edycji raportu „Monitoring trendów w innowacyjności” Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości analizuje również problematykę obejmującą urządzenia ubieralne i plastik, choć często nieekologiczny – niezbędny dla wielu gałęzi gospodarki.