Przejdź do treści

Polska drukarka przemysłowa 3D, która obsługuje różne filamenty


  • 3D Gence opracowało urządzenie drukujące z szybkością 400 mm/s na powierzchni roboczej wynoszącej 60648 cm3.
  • Wymienne moduły pozwalają maszynie pracować z różnymi materiałami.
  • Oprogramowanie umożliwia monitorowanie stanu urządzenia i procesu wytwarzania, a także przygotowanie modeli do wydruku.

Dzięki trzem wymiennym elementom, działającym w różnych temperaturach (280, 360 i 500 stopni Celsjusza), jeden sprzęt wystarczy do wielu zadań. Nie trzeba mieć kilku drukarek z różnymi filamentami wymagającymi odmiennych temperatur. Prędkość, z jaką Industry F420 drukuje, to nawet 400 mm/s, można zatem wykorzystywać urządzenie do szybkiego przygotowywania prototypów.

Maksymalny obszar druku Industry F420 to 38 x 38 x 42 cm, a więc nawet większe trójwymiarowe produkty nie wymagają dzielenia na części i późniejszego składania. Temperatura komory i płyty montażowej to 180 stopni Celsjusza, samą głowicę można rozgrzać do 500 stopni. Urządzenie obsługuje różne filamenty, m.in. PLA, ABS i ASA, ich średnica to 1,75 mm. Można w drukarce wykorzystywać materiały podpór, które rozpuszczają się w wodzie – i w ten sposób zapobiegać zniszczeniu modelu 3D. Minimalna wysokość warstwy powstającej w czasie drukowania przyrostowego to 50 mikrometrów (0,05 mm). Cena maszyny zależy od konfiguracji i mieści się w przedziale 49-75 tys. euro (210-320 tys. zł).

Metodą druku 3D, którą wykorzystuje urządzenie, jest FFF (Fused Filament Fabrication). To równorzędna nazwa technologii FDM (Fused Deposition Modeling), jaką opisywaliśmy w Platformie Przemysłu Przyszłości, polegającej na nanoszeniu termoplastycznego materiału warstwa po warstwie. W artykule Kinga Skrzek przybliża proces przygotowania modelu do wydruku, dobór parametrów i sposób obróbki elementu, tak żeby był identyczny z projektem.

3D Gence jest polskim wytwórcą przemysłowych drukarek 3D. Industry F420 to drugi (po F340) model urządzenia, które można wykorzystać w produkcji przemysłowej. Model miał premierę podczas targów Formnext zorganizowanych w listopadzie we Frankfurcie nad Menem. 3D Gence w tym samym miesiącu było też jednym z wystawców Warsaw Industry Week w Nadarzynie.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na