Kierunek » Przemysł 4.0 -- narzędzie do samooceny dojrzałości cyfrowej Kierunek » Przemysł 4.0 -- narzędzie do samooceny dojrzałości cyfrowej

Polska drukarka przemysłowa 3D, która obsługuje różne filamenty

  • 3D Gence opracowało urządzenie drukujące z szybkością 400 mm/s na powierzchni roboczej wynoszącej 60648 cm3.
  • Wymienne moduły pozwalają maszynie pracować z różnymi materiałami.
  • Oprogramowanie umożliwia monitorowanie stanu urządzenia i procesu wytwarzania, a także przygotowanie modeli do wydruku.

Dzięki trzem wymiennym elementom, działającym w różnych temperaturach (280, 360 i 500 stopni Celsjusza), jeden sprzęt wystarczy do wielu zadań. Nie trzeba mieć kilku drukarek z różnymi filamentami wymagającymi odmiennych temperatur. Prędkość, z jaką Industry F420 drukuje, to nawet 400 mm/s, można zatem wykorzystywać urządzenie do szybkiego przygotowywania prototypów.

(Wymienne moduły drukujące – fot. 3D Gence)

Maksymalny obszar druku Industry F420 to 38 x 38 x 42 cm, a więc nawet większe trójwymiarowe produkty nie wymagają dzielenia na części i późniejszego składania. Temperatura komory i płyty montażowej to 180 stopni Celsjusza, samą głowicę można rozgrzać do 500 stopni. Urządzenie obsługuje różne filamenty, m.in. PLA, ABS i ASA, ich średnica to 1,75 mm. Można w drukarce wykorzystywać materiały podpór, które rozpuszczają się w wodzie – i w ten sposób zapobiegać zniszczeniu modelu 3D. Minimalna wysokość warstwy powstającej w czasie drukowania przyrostowego to 50 mikrometrów (0,05 mm). Cena maszyny zależy od konfiguracji i mieści się w przedziale 49-75 tys. euro (210-320 tys. zł).

(Dzięki czujnikom tensometrycznym, mierzącym naprężenie, Industry F420 samodzielnie dopasowuje parametry do warunków pracy – fot. 3D Gence)

Metodą druku 3D, którą wykorzystuje urządzenie, jest FFF (Fused Filament Fabrication). To równorzędna nazwa technologii FDM (Fused Deposition Modeling), jaką opisywaliśmy w Platformie Przemysłu Przyszłości, polegającej na nanoszeniu termoplastycznego materiału warstwa po warstwie. W artykule Kinga Skrzek przybliża proces przygotowania modelu do wydruku, dobór parametrów i sposób obróbki elementu, tak żeby był identyczny z projektem.

3D Gence jest polskim wytwórcą przemysłowych drukarek 3D. Industry F420 to drugi (po F340) model urządzenia, które można wykorzystać w produkcji przemysłowej. Model miał premierę podczas targów Formnext zorganizowanych w listopadzie we Frankfurcie nad Menem. 3D Gence w tym samym miesiącu było też jednym z wystawców Warsaw Industry Week w Nadarzynie.

5G ABB AI Amazon AR ASTOR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Fotowoltaika Gartner GOZ HP Human augmentation IBM ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka Microsoft ML Motoryzacja MŚP PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Raporty Roboty Siemens Startupy VR