satelita

PIAP Space opracuje robotyczne ramię do naprawiania satelitów

  • Wieloprzegubowe ramię będzie odpowiedzialne za konserwację i deorbitację statków kosmicznych.
  • Urządzenie wykona polska spółka PIAP Space we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.
  • Celem projektu wartego 2,5 mln euro jest przetestowanie urządzenia w symulowanym środowisku.
  • Często rozwiązania tworzone dla misji kosmicznych później trafiają do przemysłowych zastosowań na Ziemi – przytaczamy kilka takich przykładów.

Firma PIAP Space, założona w 2017 roku przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, opracuje wieloprzegubowe robotyczne ramię, które będzie odpowiedzialne za naprawę uszkodzonych satelitów, a także deorbitację statków kosmicznych (sprowadzenie z orbity do atmosfery). Deorbitacja po zakończeniu misji poszczególnych urządzeń ogranicza powstawanie kosmicznych śmieci – liczba odpadów na orbicie okołoziemskiej jest szacowana na 20 tysięcy, w tej puli 2200 to nieaktywne satelity. Umowę na wykonanie ramienia w ramach projektu TITAN – PIAP Space podpisało z Europejskim Centrum Badań i Technologii Kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przedsiębiorstwo na ten cel dostanie 2,5 mln euro (ok. 11,2 mln zł).

Szósty stopień gotowości technologicznej

W pierwszym etapie PIAP Space przygotuje laboratoryjny model, a potem prototyp z różnymi typami przegubów. Pierwowzór robotycznego ramienia zostanie poddany trzem rodzajom testów: środowiskowym (odporność na wilgoć), termicznym i termiczno-próżniowym. W czasie realizacji projektu urządzenie osiągnie szósty poziom technologicznej gotowości, co oznacza, że jego sprawność zostanie w pełni przetestowana w środowisku symulowanym. Rozwiązanie opracowywane przez warszawskie przedsiębiorstwo będzie wykorzystywane nie tylko w misjach Europejskiej Agencji Kosmicznej:

Realizacja projektu TITAN przybliży nas do wprowadzenia ramienia robotycznego na rynek komercyjny – uzupełnia Mateusz Wolski, prezes zarządu spółki.

Kosmiczne technologie w przemyśle

Technologie kosmiczne często trafiają do zastosowań przemysłowych na Ziemi – np. firma Scanway wykonała teleskop rejestrujący w wysokiej rozdzielczości obiekty o rozmiarze 5 m, w odległości 500 km od urządzenia. Takie układy optyczne nadają się do monitoringu sieci przesyłowych w energetyce. Przemysł wykorzystuje dziś kamery termowizyjne, oprogramowanie do stabilizacji obrazu wideo, szczelne opakowania produktów czy druk 3D w skali mikro, które wyszły z laboratoriów NASA.