Przejdź do treści

Od 1 do 5 mln zł dla startupu od PGE Ventures


  • Spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej ogłasza III edycję programu scoutingowego dla młodych firm.
  • Po raz pierwszy na finansowanie w ramach tej inicjatywy mają szansę przedsiębiorcy z dziedzin m.in. przemysłu 4.0 i cyfryzacji procesów.
  • PGE Ventures jest zainteresowane inwestowaniem przede wszystkim w działalność z zakresu OZE, magazynowania energii, energetyki prosumenckiej i nowych modeli biznesowych związanych z łącznością piątej generacji.
  • Piszemy też o pozostałych obszarach i szczegółach programu.

Spółka inwestycyjna szuka startupów we wczesnej fazie rozwoju i w fazie wzrostu, które osiągnęły już pierwsze przychody z komercyjnej sprzedaży. Pojedyncza firma może liczyć na wsparcie w przedziale od 1 do 5 milionów złotych. Zmianą w porównaniu z poprzednimi edycjami programu scoutingowego jest wprowadzenie obszarów: przemysłu 4.0, sektora IT, elektromobilności, digitalizacji procesów i fintechu. Inne dziedziny objęte potencjalnym finansowaniem to:

  • OZE i magazynowanie energii
  • stabilizacja sieci i zarządzanie energią elektryczną
  • technologie zarządzania i optymalizacji pracy aktywów
  • nowe modele biznesowe związane z 5G oraz LTE450
  • technologie gospodarki obiegu zamkniętego.

Zielona energia

PGE Ventures szczególnie jest zainteresowane projektami związanymi z ochroną środowiska, np. nisko i zeroemisyjnymi technologiami produkcji, energetycznymi i okołoenergetycznymi modelami biznesowymi, energetyką prosumencką oraz pomysłami z zakresu GOZ. Te ostatnie mogą dotyczyć np. technologii utylizacji zużytych elementów turbin wiatrowych i paneli fotowoltaicznych. Spółka chce rozwijać współpracę ze startupami działającymi w sektorach zbliżonych do podstawej aktywności Grupy PGE. Powinny wyróżniać się innowacyjnością, sprzyjać ochronie klimatu i funkcjonować w szybko rozwijających się sektorach światowej gospodarki.


Przedsiębiorcy i naukowcy zainteresowani finansowaniem prac z zakresu badań, rozwoju i innowacji mogą zapoznać się z informacją o Branżowym Punkcie Kontaktowym Przemysł 4.0, o którym w kwietniu pisaliśmy w portalu Platformy Przemysłu Przyszłości.


Grupa PGE odpowiada w Polsce za produkcję 10% energii pochodzącej z odnawialnych źródeł i 41% prądu w ogóle. Organizacja ma 5,5 miliona klientów na obszarze 123 tysięcy kilometrów kwadratowych. Od 2009 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na