Przejdź do treści

Oczujnikowany wiatrak w Pyzdrach – relacja z konińskiej konferencji o IoT


  • Drugie spotkanie z serii „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości” skupiło się na badaniach i rozwoju oraz dobrych praktykach dotyczących internetu rzeczy.
  • Obecni na konferencji poznawali programy finansowania innowacji związanych z Internet of Things.
  • O ciekawej rewitalizacji z technologią w tle mówił burmistrz wielkopolskich Pyzdr.

W dyskusji uczestniczyli m.in. burmistrz miasta Pyzdry Przemysław Dębski i menadżer firmy INEA Marcin Kowalski. Obydwaj opowiadali o przykładach wykorzystania IoT. Burmistrz przybliżył rewitalizację zabytkowego wiatraka holenderskiego, który za pomocą czujników będzie mierzył ciśnienie, siłę wiatru, temperaturę i wilgotność powietrza. Dane pojawią się na stronie internetowej.

Chcielibyśmy, żeby w tym miejscu stara technologia w postaci odrestaurowanego wiatraka spotkała się technologią przyszłości – zaznacza w rozmowie z nami samorządowiec. – Projekt jest skomplikowany, bo mówimy o zabytku, ale mam nadzieję, że wszystkie prace zakończą się już w tym roku.

Marcin Kowalski z INEI mówił natomiast o platformie Hello City, która zacznie działać w połowie lutego i ułatwi kontakt gmin z mieszkańcami. Aplikacja poinformuje o jakości powietrza i hałasu dzięki integracji z czujnikami rozmieszczonymi na terenie miasta. W przypadku Poznania będą to urządzenia zaprojektowane przez polskie Mindsailors Design Studio.

Cyfryzacja samorządów

Uczestnicy konferencji w Koninie dowiedzieli się, z jakich programów mogą korzystać, żeby dostać pieniądze na finansowanie transformacji cyfrowej. W centrum zainteresowania były inteligentne miasta i wsie. Cyfryzację w administracji publicznej komentowała minister Funduszy i Polityki Regionalnej:

Te spotkania pokazują samorządom, jaki potencjał tkwi w internecie rzeczy – zaznaczała Małgorzata Jarosińska-Jedynak. – Wdrażanie IoT może być źródłem oszczędności, chociażby w przypadku systemów oświetlenia ulic, oczyszczalni ścieków czy wodociągów.

Konferencje o IoT

Wydarzenie w Koninie to 2 z cyklu 10 konferencji pod hasłem „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości” organizowanego przez Kancelarię Prezydenta, Ministerstwo Cyfryzacji, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Polski Fundusz Rozwoju. Platforma Przemysłu Przyszłości jest uczestnikiem i partnerem tych spotkań, trzy następne, w Opolu, Wrocławiu i Gorzowie Wielkopolskim, są zaplanowane jeszcze w lutym. Pisaliśmy niedawno w portalu o inauguracyjnej konferencji w Stargardzie.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na