O co chodzi w kombinatorycznych innowacjach cyfrowych?

  • Łączenie technologii pomaga firmom budować nową wartość dla klientów – zauważa Gartner.
  • Grupowanie cech poszczególnych rozwiązań pozwala wypracować kolejne funkcjonalności.
  • Natomiast wyszukiwanie dodatkowych zastosowań innowacji sprzyja rozwojowi nieznanych dotąd branż.
  • Analityk amerykańskiej firmy badawczej, Rajesh Kandawamy, poleca menadżerom odpowiedzialnym za wprowadzanie nowych technologii stosowanie kombinatorycznych innowacji cyfrowych.

Przedsiębiorstwa powinny wykorzystywać przewagę technologiczną wynikającą z kombinatorycznych innowacji cyfrowych, czyli praktyki stosowania elementów różnych rozwiązań – przekonuje specjalista Gartnera. Rajesh Kandaswamy podkreśla, że do takich działań potrzebne są trzy elementy: łączenie, grupowanie i uzupełnianie. Pierwszy składnik dotyczy znalezienia i wykorzystania zestawów technologii, które będą odpowiednie dla danej organizacji, a nie tylko sprawdzenia przydatności pojedynczych innowacji. Przykładem jest usprawnienie łańcucha dostaw za pomocą blockchainu i jednoczesne zbieranie dokładnych danych z urządzeń internetu rzeczy. Jak dodaje ekspert firmy badawczej, pilotaże uwzględniające obydwa rozwiązania naraz dadzą więcej korzyści niż osobne proof of concept dla każdej technologii.

Grupowanie i uzupełnianie

W grupowaniu chodzi o takie połączenie cech poszczególnych technologii, które umożliwi wypracowanie nowej funkcjonalności. Przykładowo, firmy mogłyby wspólnie z konkurencją analizować dane za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji, jednak obawiają się, że rynkowi rywale skorzystają nie tylko z wniosków wypracowanych przez AI, ale również z samych informacji przedsiębiorstwa. Tu pomocny będzie łańcuch blokowy ułatwiający szyfrowanie danych i udostępniający je wyłącznie na potrzeby wspólnych obliczeń. Z kolei uzupełnianie polega na wyszukiwaniu wtórnych skutków nowej technologii, czyli zastosowań spoza jej podstawowego obszaru. Tak jest w przypadku handlu elektronicznego, który ułatwił rozwój internetowych systemów płatności, czy w przypadku upowszechnienia smartfonów, które z kolei umożliwiło powstanie platform do wspólnych przejazdów.

Łączenie sztucznej inteligencji i blockchainu w przemyśle 4.0

Analitycy Accenture Research w dokumencie pt. „Powered by blockchain: realizing AI’s full potential” zauważają, że skojarzenie możliwości łańcuchów blokowych i algorytmów AI usprawni łańcuchy dostaw, eliminując papierową dokumentację, której koszty sięgają 7% wartości światowego handlu. Poza tym da szansę weryfikacji pochodzenia produktów i monitorowania ich drogi oraz ulepszania przebiegu tras za pomocą wczesnych sygnałów o zmianach pogody. Tzw. inteligentne kontrakty udoskonalone algorytmami wystarczą do zautomatyzowania zamówień pozwalających uzupełniać braki magazynowe.