Przejdź do treści

Blockchain i AI napędzą rozwój przemysłu 4.0?


  • Według analityków Accenture, wykorzystanie blockchainu i sztucznej inteligencji usprawni łańcuchy dostaw.
  • Pomoże też zarządzać zużyciem energii i działaniem czujników internetu rzeczy.
  • Według raportu pt. „Powered by blockchain: realizing AI’s full potential”, SI w ciągu 15 lat może pomóc podwoić tempo wzrostu krajowych gospodarek.

Jak zaznaczają autorzy dokumentu, wykorzystanie blokchainu sprawi, że sztuczna inteligencja będzie mogła przetwarzać dane z różnych, współpracujących ze sobą organizacji. Jako przykład podają rozwój łańcuchów wartości – obecnie, zgodnie z danymi Global Alliance for Trade Facilitation, 7% światowej wartości handlu pochłaniają same koszty przygotowania i przesłania dokumentacji. Wyeliminować je pozwoli oparta na blockchainie tożsamość cyfrowa uczestników wymiany, towarów i miejsc w łańcuchach dostaw, co da szansę weryfikowania pochodzenia produktów i śledzenia ich drogi. Dzięki cyfrowym reprezentacjom rzeczywistych zasobów odpowiednie dane trafiałyby do zainteresowanych stron bez potrzeby przechowywania ich w silosach poszczególnych firm. Z kolei uzupełnienie systemu sztuczną inteligencją usprawniłoby wymianę. Na przykład, gdyby algorytmy wykryły duże prawdopodobieństwo sztormu, zaleciłyby zmianę trasy statku, a przy gwałtownym wzroście temperatury – włączenie dodatkowego chłodzenia towarów.

Inne przypadki użycia obu technologii

Blockchain i sztuczną inteligencję można wykorzystać w systemach energetycznych – łańcuch blokowy do przejrzystych transakcji pomiędzy producentami a konsumentami, natomiast AI do nadzorowania zużycia prądu przy uwzględnieniu takich czynników, jak liczba mieszkańców czy pory roku. SI pomagałaby też w zawieraniu umów, szacując ceny. Kolejne zastosowanie dotyczy internetu rzeczy – SI, analizując dane z czujników, zauważy zapotrzebowanie na dany surowiec i zadecyduje o zamówieniu go z pomocą tzw. inteligentnych kontraktów bazujących na blockchainie. Zdaniem ekspertów, blockchain przede wszystkim zwiększa zaufanie do danych, bo strony kontraktu mogą przeglądać pełną historię wprowadzanych informacji. Poza tym trudno tymi danymi manipulować bez wiedzy wszystkich zainteresowanych, z kolei ochronę i kontrolę informacji da się wdrożyć na poziomie pojedynczego elementu.

AI i blockchain w przemyśle

Zgodnie z przywołaną w dokumencie analizą Accenture Research, sztuczna inteligencja do 2035 roku powinna podwoić tempo wzrostu gospodarczego. Zmieni się charakter pracy przez tworzenie nowych relacji z maszynami. Według firmy analitycznej MarketsandMarkets, wartość rynku AI w przemyśle w minionym roku wyniosła 1,1 miliarda dolarów, a w 2026 osiągnie 16,7 miliarda. Kwoty w przypadku łańcucha blokowego to: 30 milionów w 2020 i 566 milionów w 2025 roku. Z blockchainu korzystają już m.in.: Tauron – w pilotażowym programie zawierania umów, BMW – pod kątem śledzenia części, tymczasem Mercedes – monitoruje emisję dwutlenku węgla w łańcuchach dostaw kobaltu.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na