Amerykański wytwórca i dostawca gazów przemysłowych, Air Products, kupi zieloną energię od brytyjskiej spółki Green Investment Group. Prąd będzie pochodził z farmy wiatrowej położonej w miejscowości Ścieki koło Rawy Mazowieckiej, GIG nabyło elektrownię na początku roku. Przedsiębiorstwa podpisały w tej sprawie wieloletnią umowę VPPA (Virtual Power Purchase Agreement), polegającą na wirtualnej sprzedaży energii elektrycznej. Przy takim kontrakcie prąd nie płynie bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy, lecz jedna z firm zobowiązuje się do wprowadzenia do systemu przesyłowego takiej ilości energii, jaką pobierze druga.
Elektrownie na Opolszczyźnie i Mazowszu
W Polsce inwestuje ponownie Iberdrola – hiszpańskie przedsiębiorstwo energetyczne kupiło od chińskiego funduszu China-CEE Fund I trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 163 MW. Dwie siłownie działają w miejscowości Zopowy w województwie opolskim oraz w Korytnicy na Mazowszu, a jedna, Korytnica II, jest jeszcze w trakcie budowy. W zeszłym roku Hiszpanie podpisali porozumienie z Eneą w sprawie wspólnych farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Współpraca nie doszła do skutku, jednak koncern kupił udziały w spółce Sea Wind, która ma uruchomić siedem morskich elektrowni o łącznej mocy 7,3 GW. Spółka Iberdrola inwestowała już w energię wiatrową w Polsce, jednak w 2013 roku sprzedała farmy Polskiej Grupie Energetycznej i Enerdze i wycofała się z rynku.
Moc farm wiatrowych w Polsce
Jak wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, 1 marca łączna moc zainstalowana farm wiatrowych wynosiła 6,71 GW. Oznacza to, że wiatr jest największym źródłem energii odnawialnej w Polsce – łączna moc OZE w naszym kraju to ponad 12 GW. Z kolei w całym krajowym systemie elektroenergetycznym na koniec zeszłego roku moc zainstalowana wyniosła prawie 52 GW. W 2020 roku siłowni wiatrowe wyprodukowały 14,2 GWh energii, rok wcześniej było to 13,9 GWh.