Przedmiot wsparcia
Celem konkursu jest wsparcie przedsiębiorstw MŚP w zakresie wdrażania wyników prac B+R. Konkurs jest realizowany w ramach działania 1.9 Regionalnego Programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021 – 2027.
Główne zasady
- O dofinansowanie mogą ubiegać się: mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą na terenie województwa opolskiego.
- Wsparcie przeznaczone będzie na wdrożenie wyników prac B+R (wyniki prac rozwojowych) do działalności własnej przedsiębiorstwa, w celu wprowadzenia na rynek nowego lub ulepszonego produktu/usługi (innowacji produktowej) lub nowego albo ulepszonego procesu biznesowego w zakresie produkcji wyrobów lub usług (innowacje w procesie biznesowym).
- Priorytetowo traktowane będą MŚP realizujące projekty dotyczące transformacji gospodarki w kierunku:
- automatyzacji,
- cyfryzacji oraz
- obiegu zamkniętego i niskoemisyjności.
- Wdrażanie rozwiązań dotyczących: cyfryzacji, zazielenienia, internacjonalizacji oraz podnoszenia kompetencji będzie możliwe jako element uzupełniający projektu.
- Wdrażane wyniki prac B+R mogą być wynikiem prac własnych przedsiębiorstwa nabyte przez przedsiębiorstwo. W sytuacji wdrożenia wyników prac B+R wypracowanych w ramach środków własnych przedsiębiorstwa wymagane jest posiadanie patentu lub złożony wniosek o ochronę patentową, prawo ochronne na wzór użytkowy lub złożony wniosek o prawo ochronne na wzór użytkowy.
- Wnioskodawca na moment składania wniosku o dofinansowanie musi mieć uregulowane kwestie z zakresu ochrony praw własności intelektualnej, tj. dysponować wynikami prac B+R do celów komercyjnych, w szczególności mieć przeniesione na siebie autorskie prawa majątkowe do wyników.
- Preferowane będą projekty dotyczące Innowacji co najmniej na poziomie regionu (województwa).
- Realizowane będą jedynie projekty umożliwiające rozwój branż zidentyfikowanych jako inteligentne specjalizacje regionalne w RSI WO do 2030.
- Wnioskodawca może złożyć w ramach postępowania konkurencyjnego tylko jeden wniosek.
- Termin zakończenia finansowej realizacji projektu nie może wykraczać poza 24 miesiące od orientacyjnej daty rozstrzygnięcia naboru.
Sposób finansowania
- maksymalna kwota dofinansowania projektu – 2 500 000 zł
- minimalna kwota dofinansowania projektu – 300 000 zł
- intensywność wsparcia w zależności od typu projektu i wielkości przedsiębiorstwa – od 30% do 70%
Planowane terminy
- rozpoczęcie naboru: 31.10.2024
- zakończenie naboru: 24.11.2024
Budżet konkursu
17,1 mln zł