Naukowcy z Politechniki Gdańskiej dołączyli do projektów InSecTT i BEYOND5, realizowanych w ramach programu Horyzont 2020. Dzięki temu, badacze mogą wpływać na rozwój IoT, AI i anten dla systemów 5G, a także dostarczać nowe technologie m.in. dla Airbusa, Ericssona czy Forda. PG jest jednym z 86 podmiotów biorących udział w inicjatywach, których łączna wartość wyniesie niemal 150 mln euro (ok. 667 milionów złotych). Pracownicy Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki dostaną 11,8 mln złotych.
Prace nad sztuczną inteligencją rzeczy
InSecTT (Intelligent Secure Trustable Things) to ogólnoeuropejski projekt realizowany przez jednostki z 12 krajów. Jego celem jest przygotowanie inteligentnych, bezpiecznych i godnych zaufania systemów przemysłowych, które połączą IoT ze sztuczną inteligencją. Rozwiązania AIoT (skrót od ang. Artificial Intelligence of Things) pozwolą w pełni wykorzystać dane zbierane przez urządzenia połączone w ramach internetu rzeczy, a także przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa systemów informatycznych. Plany związane z InSecTT zakładają tworzenie produktów i usług, które będą nie tylko wytwarzane w Europie oraz zgodne z europejskimi wartościami, wskazanymi m.in. w białej księdze AI. Politechnika Gdańska w tym obszarze dostarczy części dla systemów bezprzewodowych.
BEYOND5 – rozwój systemów 5G
W ramach BEYOND5 naukowcy opracują rozwiązania, które umożliwią tworzenie bardziej energooszczędnych, niezawodnych i tańszych elementów sieci 5G. Przedsięwzięcie jest ważne również ze strategicznego punktu widzenia – pozwoli przenieść produkcję do Europy. Z tego powodu projekt obejmuje swoim zakresem łańcuch wartości, w którego skład wchodzą materiały, technologie półprzewodnikowe oraz komponenty i systemy sieciowe. Udział polskich naukowców w BEYOND5 przedstawił prof. Krzysztof Nyka, kierownik projektu na Politechnice Gdańskiej: Będziemy realizować zaawansowane systemy antenowe umożliwiające dynamiczną adaptację systemów bezprzewodowych 5G do warunków, w których pracują, w celu zapewnienia niezawodnej komunikacji o zwiększonej odporności na zakłócenia radiowe – wyjaśnił.
Horyzont 2020
Celem programu, w ramach którego realizowane są oba projekty, jest wspieranie badań naukowych i innowacji. Jedna z podstaw przedsięwzięcia to konkurencyjny przemysł, wymagający inwestycji w technologie produkcyjne i mikroelektronikę. Horyzont 2020 obejmuje również instrument skierowany do innowacyjnych MŚP, oferujący m.in. granty na główny etap projektów (tworzenie prototypu czy testowanie) i pomoc we wprowadzaniu produktów na rynek.