Nagrzewająca się szyba w 75°C ma likwidować SARS-CoV-2

  • Szklane przegrody co pewien czas rozgrzewają się do temperatury 75° i usuwają wirusy.
  • Źródłem ciepła dla szyby jest jej obudowa.
  • Rozwiązanie może być przydatne w sklepach, urzędach i biurach obsługi klienta.
  • Piszemy także o innych polskich pomysłach – o detektorze temperatury i bramie odkażającej.

ML System, polskie przedsiębiorstwo działające w branży fotowoltaicznej, rozpoczęło produkcję szklanej przegrody antywirusowej. Jej zadaniem jest chronienie przed zakażeniem osób, które muszą mieć w pracy fizyczny kontakt z innymi. Firma przygotowała produkt w dwóch wariantach – pierwszy jest pasywny, stanowi zwykłą, fizyczną barierę; wersja aktywna to szyba, która nagrzewa się cyklicznie do 75 stopni Celsjusza, co umożliwia likwidację wirusów, w tym także SARS-CoV-2. Firma z Zaczernia koło Rzeszowa podkreśla, że ustalając poziom temperatury, skorzystała z wypowiedzi na ten tamat wirusologa, prof. Włodzimierza Guta. Pierwsze przegrody zostały już zainstalowane w pięciu łódzkich przychodniach.

(Wersja pasywna ze szkłem ułatwiającym komunikację – graf. ML System)

Przegroda antywirusowa nie jest szybą antybakteryjną

Producent zaznacza, że przegrody w wersji aktywnej nie należy mylić z szybami eliminującymi bakterie. Za działanie antywirusowe w konstrukcji ML System odpowiada rama, w której jest instalacja grzewcza. Natomiast w przypadku szyb antybakteryjnych mikroorganizmy są usuwane za pomocą rozpylonych jonów srebra wtopionych w szkło. Zetknięcie z powierzchnią hamuje procesy metaboliczne bakterii i zakłóca ich podział komórkowy, jednak w odniesieniu do wirusów taki mechanizm nie wystarczy.

(fot. ML System)

Szyby grzewcze ML System

Firma produkuje też zespolone szyby grzewcze z ogniwami fotowoltaicznymi, w których wydajność zwiększają kropki kwantowe. Szkło może nagrzać się do 20-30 stopni Celsjusza i transmitować ciepło do pomieszczenia lub wnętrza pojazdu. Szyba – na którą, jak pisaliśmy, ML System dostało homologację Transportowego Dozoru Technicznego – może zasilać również samochodowe podzespoły. W konkursie Polski Produkt Przyszłości przedsiębiorstwo z Podkarpacia dostało za swoje nowoczesne produkty trzy nagrody.

(Detektor temperatury QuickTemp – fot. Smart Soft Solutions)

Detektor i brama – inne krajowie pomysły na zwalczanie koronawirusa

W Polsce ostatnio powstał jeszcze m.in. bezdotykowy wykrywacz gorączki QuickTemp mierzący temperaturę z odległości 50 centymetrów. Urządzenie wyprodukowane przez Smart Soft Solutions nie wymaga w miejscu zamontowania specjalnej obsługi, a w minutę pozwala przetestować 10 osób. Natomiast na Politechnice Śląskiej specjaliści pracują nad bramą odkażającą dla personelu medycznego, której dysze będą rozpylały środek dezynfekujący.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór