centrum analityki kghm

Miliardy rekordów z tysięcy czujników – tym zajmie się Centrum Analityki KGHM

  • Nowy ośrodek będzie przetwarzał dane dostarczane przez czujniki i systemy używane w hutach i zakładach spółki.
  • Zadanie Centrum to usprawnianie produkcji i obniżanie kosztów.
  • Przedstawiciele KGHM-u tłumaczą, że danych jest coraz więcej, a ich analiza ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo pracowników, wydajność i właściwe wykorzystywanie surowców i maszyn.

Zielonogórskie Centrum Analityki zajmie się przetwarzaniem danych z hut i zakładów koncernu KGHM Polska Miedź, a także prowadzeniem projektów badawczo-rozwojowych. Zatrudnieni specjaliści zbudują modele analityczne oraz zrealizują badania statystyczne umożliwiające przewidywaniem zdarzeń, aby pomagać w automatyzowaniu wytwarzania i podejmowaniu decyzji biznesowych. Centrum zamierza korzystać z technologii uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Ośrodek, w ocenie twórców, stał się niezbędny ze względu na wielką ilość informacji dostarczanych przez czujniki – prezes spółki, Marcin Chludziński, zaznacza, że w samej Hucie Głogów 300 tys. sensorów przesyła w krótkim czasie 150 mld rekordów:

Takich danych jest mnóstwo w całej firmie. Nasze Centrum Analityki ma je przetwarzać i wyciągać wnioski, które wpłyną potem na wdrożenia, produkcję, konserwację maszyn, czyli, mówiąc krótko, na oszczędzanie pieniędzy – wyjaśnia Chludziński.

Najpierw big data

Początkowo Centrum Analityki ma zatrudniać kilkunastu specjalistów, ich liczba wzrośnie wraz z ze stopniem zaawansowania projektów. Ośrodek w pierwszej fazie skupi się na big data. KGHM zakłada współpracę z Uniwersytetem Zielonogórskim, który zostanie naukowym zapleczem Centrum, a jeden z kierunków studiów na uczelni dostanie patronat miedziowego koncernu.

KGHM 4.0

Wagę zbierania i obróbki informacji podkreślał podczas ubiegłorocznej konferencji IndustryTech Łukasz Szwancyber, główny inżynier ds. optymalizacji infrastruktury technicznej w górniczo-hutniczym przedsiębiorstwie. Jak zaznaczał, dane są podstawą bezpieczeństwa, wykorzystywania zasobów i efektywności linii produkcyjnych. Z tego powodu 1/3 maszyn w polskiej firmie ma czujniki umożliwiające utrzymanie ruchu, informacji dostarczają również: oprogramowanie SAP, SCADA, monitoring i systemy lokalizacyjne. Całe wystąpienie Łukasza Szwancybera można znaleźć w naszym dziale Case studies.