Laboratorium, inżynieria materiałowa i infotronika – współpraca ABB i Politechniki Krakowskiej

  • Szwajcarski koncern inżynieryjny otwiera wspólnie z krakowską politechniką Centrum Materiałów Funkcjonalnych i Zaawansowanych Procesów Wytwarzania.
  • Pracownicy ABB i naukowcy PK będą prowadzili w laboratorium projekty badawcze i rozwojowe związane z opracowywaniem i testowaniem nowoczesnych materiałów.
  • Firma obejmie patronat nad kierunkami: inżynieria materiałowa i infotronika.

Wśród zadań laboratorium znajdzie się tworzenie materiałów izolacyjnych i integracja elementów elektronicznych, centrum zajmie się drukiem 3D oraz wtryskiem wielokomponentowym. Już teraz na miejscu są produkowane gogle ochronne dla pracowników szpitali. Specjaliści w nowej jednostce mają przygotowywać kompozytowe materiały termoplastyczne. Z laboratorium o powierzchni 180 metrów kwadratowych będą korzystali także studenci Politechniki.

Dyrektor Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB w Krakowie, Przemysław Zakrzewski, zauważa, że dzięki współpracy z PK koncern skupi się na tworzeniu rozwiązań zmniejszających wpływ przemysłu na środowisko. Jak podkreśla rektor Politechniki Krakowskiej, prof. Andrzej Białkiewicz, materiały inteligentne są we wszystkich laboratoriach świata najważniejszymi obszarami badawczymi:

Od postępu w tej dziedzinie w dużym stopniu zależeć będzie rozwój głównych gałęzi przemysłu. Nasza współpraca doskonale realizuje misję PK, służby społeczeństwu i gospodarce przez prowadzenie badań naukowych oraz wykorzystanie najnowszych osiągnięć nauki i techniki do kształcenia kadr inżynierskich. Staże i praktyki w ABB, możliwość uczestniczenia w zajęciach, warsztatach i szkoleniach prowadzonych przez ekspertów firmy to niepowtarzalna szansa dla studentów – mówi uczony.

Na budowę Centrum Materiałów Funkcjonalnych i Zaawansowanych Procesów Wytwarzania koncern dostał unijny grant. ABB z instytucjami naukowymi prowadzi projekty od dwóch dekad, organizując m.in. staże i praktyki. Pod Wawelem działa np. wspomniane Korporacyjne Centrum Technologiczne, które na potrzeby koncernu pracuje nad technologiami dotyczącymi automatyki przemysłowej, systemów napędowych, elektryfikacji i przemysłu 4.0. Zespół z Krakowa rozwija energooszczędne systemy trakcyjne, stacje do szybkiego ładowania baterii autobusów, inteligentne czujniki oraz systemy zdalnego monitoringu jednostek pływających.