Systemy szyfrowania danych odporne na ataki hakerskie uruchomili naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Używana przez badaczy technika kwantowej dystrybucji klucza (QKD) sprawia, że nie da się przechwycić żadnej informacji bez zaalarmowania nadawcy i odbiorcy. Jak wyjaśnia Adam Widomski, doktorant z Wydziału Fizyki UW, nośnikami danych są tu pojedyncze fotony, czyli cząstki światła przejawiające kwantowe właściwości, które da się przesyłać światłowodami. Z takich rozwiązań mogłyby skorzystać przedsiębiorstwa, np. do przesyłania wiarygodnych informacji pomiędzy oddziałami firm.
Światłowód z Warszawy do Poznania
Naukowcy przeprowadzili testy, podczas których poprzez światłowód przesłali sygnał szyfrowany kwantowo na odległość 7 kilometrów. Z kolei na podstawie wykonanych eksperymentów przekonują, że system działa prawidłowo na obszarze znajdującym się 70 kilometrów od nadajnika. W ciągu najbliższych dwóch lat powstanie połączenie umożliwiające przekazywanie informacji pomiędzy Poznaniem a Warszawą. W ramach projektu badacze planują również stworzyć lokalne łącza QKD w Warszawie i Poznaniu. Będą też pracowali nad rozwojem tej technologii i włączaniem jej do systemów optycznej transmisji danych.
Testy zastosowań przemysłowych
Quantum Key Distribution może zapewnić bezpieczeństwo sterowania liniami produkcyjnymi czy poszczególnymi maszynami – ochronę komunikacji w zakładzie z pomocą tej techniki przetestowało konsorcjum brytyjskiej inicjatywy Digital Engineering Technology & Innovation, British Telecommunications i Toshiba Europe. Organizacje używały QKD przy łączności potrzebnej do zdalnej obsługi maszyny, która zajmuje się splataniem włókien węglowych z 288 szpul w celu produkcji elementów kompozytowych, np. łopatek silników lotniczych. Podczas półrocznej próby dwa zespoły oddalone od siebie o 7 kilometrów wymieniały się danymi produkcyjnymi i pomiarami kluczowymi z perspektywy zachowania jakości produktów.
Półtora miliona dolarów za przestój
Jak wynika z raportu „Cyberbezpieczeństwo – Trendy 2021”, przygotowanego przez firmę Xopero Software, wyższy poziom cyfryzacji spowodowany przez wybuch pandemii przełożył się na wzrost liczby cyberataków. Autorzy publikacji zwracają uwagę, że na świecie koszt przestoju firmy z powodu udanego ataku hakerskiego wynosi średnio 1,52 mln dolarów. Oprócz typowo produkcyjnych strat, zaatakowane przedsiębiorstwa muszą borykać się także z problemami wizerunkowymi i utratą wiarygodności. Jak podają analitycy, statystycznie 93% firm upada w rok po utracie danych.