Amerykański koncern wprowadził funkcjonalność mask detection, działającą w Azure Cognitive Services, chmurowej usłudze, która ułatwia wdrażanie programów ze sztuczną inteligencją. Wykorzystane w aplikacji algorytmy uczenia maszynowego sprawdzają, czy ludzie prawidłowo noszą maseczki ochronne. Dzięki rozwiązaniu zakłady pracy mogą skonfigurować oprogramowanie w taki sposób, by przesyłało powiadomienia, jeśli na terenie przedsiębiorstwa jest osoba bez maski albo ma ją np. tylko na brodzie.
Pomiar odległości
Aplikacje, poza rozpoznawaniem zakrycia twarzy, mogą używać analizy przestrzennej do rejestrowania i interpretowania ruchu ludzi w danym miejscu. Pozwoli to pracodawcy sprawdzić, czy w zakładzie są zachowywane zasady dystansu społecznego, a jeśli nie – w których miejscach problemy występują najczęściej.
Dlaczego SI?
Monitorowanie zakrycia twarzy i odległości między ludźmi jest z jednej strony tańsze niż zatrudnienie osób, które by sprawdzały to na miejscu lub na ekranach, a z drugiej strony – bardziej skuteczne, bo każdy przypadek złamania reguł zostanie zarejestrowany. Świadomość istnienia monitoringu z AI może też sprawić, że pracownicy będą uważniej respektowali zasady bezpieczeństwa epidemiologicznego.
Przepisy dotyczące zasłaniania twarzy
W lutym zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące przebywania w przestrzeniach publicznych – w ich myśl maseczek nie wolno zastępować szalikami, przyłbicami czy innymi materiałami niedokładnie zasłaniającymi usta i nos. Twarz trzeba zasłaniać m.in. w zakładach pracy, a za nieprzestrzeganie zasad w miejscu zatrudnienia karę może nałożyć również pracodawca. Teraz rząd podjął decyzję o dodatkowym zaostrzeniu reguł bezpieczeństwa. Od połowy marca na Mazowszu, w Lubuskiem i Pomorskiem ponownie została ograniczona działalność sklepów, hoteli, teatrów i siłowni. Wcześniejsze restrykcje urzędnicy postanowili utrzymać na Warmii i Mazurach. W każdym z wymienionych regionów wyższe niż w reszcie kraju obostrzenia mają obowiązywać co najmniej do 28 marca.