pichai i schwab

Koncerny IT w Davos: muszą powstać międzynarodowe reguły dla rozwoju AI

  • Sundar Pichai z Google’a uważa, że niezbędne są światowe ramy prawne dotyczące prac nad sztuczną inteligencją.
  • Podobne zdanie mają przedstawiciele firm IBM i Armonk, ale zwracają uwagę na konieczność współpracy przedsiębiorców z władzami państwowymi, żeby przygotować normy, które będą właściwie wyważone.
  • Głosy pochodzą z kończącego się w Szwajcarii World Economic Forum.

Prezes Światowego Forum Ekonomicznego, Klaus Schwab rozmawiał w Davos z szefem Google’a i Alphabetu, Sundarem Pichaiem. CEO amerykańskiego koncernu podkreślił, że według niego sztuczna inteligencja jest istotniejsza dla ludzkości niż był ogień lub elektryczność. Jednak, jak zaznaczył, AI może być nieodpowiednio wykorzystywana – na przykład rozpoznawanie twarzy z jednej strony przydaje się w poszukiwaniu zaginionych, ale z drugiej nadaje się do masowej inwigilacji. Mimo wszystko Pichai uważa, że największe ryzyko to zaprzestanie pracy nad sztuczną inteligencją.

Sztuczna inteligencja jest jak klimat

Biznesmen docenił ubiegłoroczne prace Unii Europejskiej nad wytycznymi związanymi z tzw. sztuczną inteligencją godną zaufania. Komplementował także opublikowany w tym roku projekt memorandum prezydenta USA w podobnej kwestii. Google przyjęło własną politykę dotyczącą rozwoju AI. Jednocześnie szef Alphabetu dodał, że działania pojedynczych państw i organizacji nie są wystarczające, a świat potrzebuje „globalnego frameworku”, czyli zasad, do których muszą stosować się wszyscy rozwijający sztuczną inteligencję.

IBM i Armonk: biznes powinien pomóc rządom

W czasie World Economic Forum podobny apel wystosowało IBM. Firma przekonuje, że należy przygotować reguły eliminujące obawy o dane, którymi operuje AI, oraz o efekty obliczeń. Koncern chce klarowności standarów i pewności, że sztuczna inteligencja nie będzie dyskryminowała kobiet, mniejszości, niepełnosprawnych i starszych. Dlatego informacje przetwarzane przez algorytmy nie powinny być zniekształcane np. danymi historycznymi. Z kolei firma Armonk zaznacza, że udział przedsiębiorców w kształtowaniu strategii i zasad dla rozwoju AI jest niezbędny, bo ma szansę powstrzymać skłonności polityków do wprowadzania zbyt rygorystycznych przepisów.

Nie tylko AI

Wspomniana na początku dyskusja Sundara Pichaia i Klausa Schwaba dotyczyła jeszcze komputerów przyszłości. Prezes Google’a przypomniał o osiągnięciu przez jego firmę supremacji kwantowej (co podważały inne przedsiębiorstwa, m.in. IBM), czyli sytuacji, w której dany układ wykonał obliczenia niedostępne dla obecnie używanych procesorów. Pichai ocenia, że to ważne, bo właśnie kwantowe systemy posłużą do lepszego symulowania natury, która nie jest zerojedynkowa. CEO koncernu z USA jest zdania, że połączenie AI i mechaniki kwantowej będzie sposobem na rozwiązanie globalnych problemów, np. dotyczących ocieplenia klimatu.