Firma Pakfish, działająca we wsi Rusko koło Darłowa w województwie zachodniopomorskim, zajmuje się m.in. przygotowaniem do zamrożenia ryb, które następnie są wykorzystywane przez przetwórców. Z uwagi na to, że każdego dnia trzeba spakować 80 ton świeżego towaru, przedsiębiorstwo zdecydowało się zrobotyzować stanowisko paletyzacji. Celem było odciążenie pracowników, żeby nie musieli przenosić i układać 10-kilogramowych skrzynek, a także usprawnienie działań. Kierownik produkcji w Pakfish, Jacek Skotarski, przyznaje, że firma miała braki kadrowe, a zadania robota musiałyby wykonywać co najmniej 4 osoby.
Współpraca z przedsiębiorstwem Stawiany
Wdrożeniem zajęła się firma Stawiany, producent maszyn dla przemysłu spożywczego. Przedsiębiorstwo zaprojektowało i zrealizowało linię, której ostatnim elementem jest stacja paletyzująca z robotem KUKA KR Quantec PA. Ostatni etap poprzedza zautomatyzowane dozowanie zadanej ilości ryb, która jest następnie transportowana przenośnikami. Jakub Stawiany wyjaśnia, że największym wyzwaniem było opracowanie odpowiedniego chwytaka. Urządzenie musiało spełnić wymogi w zakresie użytej siły, żeby nie ściskać skrzynek za mocno, a jednocześnie płynnie współpracować z systemem dozowania, a więc pobierać jednocześnie dwa opakowania. Wdrożenie, poza precyzyjnym umieszczaniem ładunków, umożliwiło układanie wyższych stosów palet.
Paletyzacja w pokazowej fabryce
Stanowisko układania towarów na paletach jest jednym z rozwiązań prezentowanych w krakowskim showroomie Hubu Innowacji Cyfrowych hub4industry. Na miejscu można zobaczyć, jak pracują roboty spawające, maszyny mobilne, a także coboty. Komunikacja w pokazowym zakładzie bazuje na zamkniętej sieci 5 generacji, która umożliwia łączność z szybkością 600 Mb/s. Z kolei zarządzanie urządzeniami i przegląd danych zbieranych przez czujniki, jest możliwy w tzw. control roomie. Przedsiębiorcy zainteresowani technologiami przemysłu 4.0, mogą zarezerwować darmową wizytę w showroomie przechodząc do seriwsu DIH-u.