Przejdź do treści

Jakie rozwiązania proponują półfinaliści Start-up Challenge?


  • O zwycięstwo w 5 kategoriach powalczy 15 firm.
  • W dziedzinie związanej z nowoczesną gospodarką zmierzą się producenci robotów mobilnych, systemu do monitorowania stanu konstrukcji oraz oprogramowania do analizy dokumentów finansowych.
  • Wyniki poznamy 26 kwietnia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Do półfinału konkursu Start-up Challenge zakwalifikowało się 15 przedsiębiorstw – do każdej z 5 kategorii weszły 3 firmy. Dziedziny obejmują nowoczesną gospodarkę, procesy biznesowe, środowisko, relacje z klientami, lifestyle, zdrowie i biotechnologię. W kategorii nowoczesnej gospodarki (przemysł, energetyka, automatyzacja) zmierzą się 3 polskie przedsiębiorstwa:

  • Delivery Couple – producent robotów mobilnych, które dostarczają zamówienia z restauracji i sklepów. Urządzenia, testowane już w Lublinie i Warszawie, poruszają się z prędkością do 20 lub do 8 km/h – zależnie od tego, czy jadą po ścieżce rowerowej, czy po chodniku. Obecnie trwają prace nad rozwojem systemu autonomicznego poruszania się.
  • ULTRAXIS – spółka opracowała system monitorowania stanu budynków. Rozwiązanie pozwala z wyprzedzeniem wykryć problemy z konstrukcją, poprzedzające np. zawalenie się. Inżynierowie Centrum Badań Kosmicznych sprawdzają prototyp urządzenia AXIS1. Początkowe badania wykazały wysoką czułość i stabilność.
  • Zweryfikujfirme.pl – startup zajmuje się automatyzacją analiz danych finansowych w jednolitych formatach. Na podstawie informacji pozyskanych z Jednolitych Plików Kontrolnych, Urzędowych Potwierdzeń Odbioru (UPO) czy wyciągów bankowych, system przedsiębiorstwa tworzy raporty o przepływach pieniędzy w danej organizacji.

Środowisko i procesy biznesowe

W kategorii związanej z ochroną środowiska w szranki staną Nanoseen, Progresja New Materials i The True Green. Pierwszy ze startupów opracował sposób odsalania i oczyszczania wody, który nie wymaga energii. Wykorzystane nanomembrany pozwalają w ciągu kilku minut uzyskać wodę zdatną do picia. Metodę przetwarzania odpadów tytanowych, jakie powstają m.in. w przemyśle lotniczym i medycznym, w proszek do druku 3D w metalu przygotowała spółka Progresja New Materials. Z kolei The True Green pracuje nad rozwiązaniem, dzięki któremu rośliny jednoroczne (głównie konopie włókniste) zastąpią drewno stosowane w branży meblarskiej i budowlanej. Półfinaliści konkursu w kategorii procesów biznesowych zaprezentują m.in. wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji do przetwarzania obszernych dokumentów (DOCMATIC) i zarządzania przepływem informacji pomiędzy pracownikami i działami przedsiębiorstw (Self Learning Solutions). Spółka Omniaz przedstawi natomiast rozszerzoną rzeczywistość przydatną w trakcie robienia zakupów.

Wyniki pod koniec kwietnia

Firmy przedstawią swoje rozwiązania 26 kwietnia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Na prezentacje będą miały 5 minut, tyle samo czasu zajmie sesja pytań zadawanych przez jury konkursu i odpowiedzi uczestników. W każdej kategorii zwycięży jeden startup. Wśród nagród, poza możliwością zdobycia inwestorów, jest promocja firm w mediach organizatora wydarzenia – Grupy PTWP (Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości). W czasie EKG, czyli od 25 do 27 kwietnia, poznamy również samorządy wyróżnione w konkursie na proekologiczne inwestycje komunalne, laureatów akcji „Inwestor bez granic 2022” (czyli zagranicznych firm inwestujących w Polsce i polskich za granicą). Organizatorzy Europejskiego Kongresu Gospodarczego zaplanowali też prezentację rankingu inicjatyw dekarbonizacyjnych.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na