Pomysłodawcy wskaźnika przekonują, że Indeks Technologiczny ASTOR podpowiada, czy firma właściwie inwestuje w nowoczesne rozwiązania i czy daje zatrudnionym dobre narzędzia pracy. Przy okazji wynik ITA sygnalizuje też, na ile dane przedsiębiorstwo jest atrakcyjnym miejscem dla pracowników. W uproszczeniu, Indeks wylicza się przez podzielenie kosztów amortyzacji urządzeń przez wydatki na pensje, mnożąc następnie liczbę przez 100. Dla pełnej precyzji w równaniu trzeba uwzględnić jeszcze kilka danych – poniżej publikujemy szczegółowy sposób wyliczania ITA.
Skala Indeksu Technologicznego ASTOR w praktycznym zakresie jest rozpięta między 0 a 100, choć w teorii górna granica to 1000 punktów. 0 oznacza manufakturę, czyli fabrykę, w której nie ma w ogóle maszyn. Autorzy wskaźnika przyjęli, że 10 odpowiada sytuacji w przeciętnej polskiej firmie, 20 to dobra polska firma, a 100 jest wynikiem klasy światowej. Teoretyczne 1000 punktów odnosi się do ewentualnej 100% automatyzacji produkcji w fabryce.
Co konkretnie rejestruje ITA i co firma może zrobić dalej z uzyskanym wynikiem?
– Mówiąc ściśle, Indeks Technologiczny to zdolność do efektywności – wyjaśnia w rozmowie z portalem Platforma Przemysłu Przyszłości prezes firmy ASTOR Stefan Życzkowski. – Ważne, żeby obliczanie Indeksu było w przedsiębiorstwie działaniem wtórnym, czyli najpierw inwestujemy i prowadzimy biznes, według założonych planów, a dopiero potem mierzymy ITA. Warto także porównać, jaki wynik był rok, dwa lata temu, jaki chcielibyśmy, żeby był za kolejny rok i jak do tego zamierzamy dojść. Wskaźnik pomoże zarządzającym w opracowaniu strategii rozwojowej, w określeniu potencjału dochodowości i w zbadaniu, czy firma unowocześnia się – dodaje Życzkowski.
Eksperci w zakresie Przemysłu 4.0 dowodzą, że inwestowanie w cyfrowe technologie w przemyśle produkcyjnym jest konieczne, aby firmy były konkurencyjne i zwiększały swoje przychody. Co ważne, część zysku, który powstaje dzięki transformacji, musi być reinwestowana w technologie. Wskaźnik ITA pomaga dokładnie policzyć, jaka powinna to być część. Indeks Technologiczny Astor został ogłoszony przy okazji premiery raportu “Finanse przemysłu 4.0. Jak inwestować i wygrywać w rewolucji technologicznej?” (dokument można pobrać, klikając w link i przechodząc w dół strony). Whitepaper skupia się na strategii dotyczącej P4.0, finansowaniu inwestycji, biznesowych aspektach wykorzystywania kapitału i na relacjach inwestor – wykonawca. Więcej o wynikach raportu napiszemy w portalu wkrótce.