Przejdź do treści

Jak działa system do zarządzania zużyciem prądu, gazu i wody w budynkach?


  • Oprogramowanie monitoruje zużycie mediów, pozwala ustalać czas pracy instalacji w firmowych budynkach i alarmuje o usterkach.
  • Platforma działa w oparciu o technologię chmurową.
  • Twórcy systemu opowiadali o jego funkcjach w czasie spotkania z cyklu „Przemysł 4.0 – Made in Wroclaw”.

Daniel Szewczuk z Wago Elwag wyjaśniał, że oprogramowanie jest złożone z dwóch głównych elementów – sterowników, do których podłączone są wszystkie instalacje w budynkach oraz aplikacji chmurowej umożliwiającej tworzenie raportów i wizualizującej dane dotyczące m.in. zużycia wody, prądu i gazu. W programach webowym i mobilnym użytkownik ma dostęp do tzw. kontrolek, czyli aktualnych wartości na temat temperatury w budynkach, czasu pracy oświetlenia czy stężenia dwutlenku węgla. Obie wersje powiadamiają, jeśli wskaźnik osiągnie alarmujący poziom (granicę ustala się samodzielnie) lub jeśli w infrastrukturze dojdzie do awarii. Wykorzystanie cloud computingu pozwala dodawać do systemu nowe dane i ich źródła, a także aktualizować funkcje platformy.

Łączność, przydzielanie uprawnień i moduły

Daniel Szewczuk podkreślił, że komunikacja w systemie przebiega dwukierunkowo:

Chodzi nie tylko o zebranie i pokazanie danych, możemy także zmieniać ustawienia instalacji dotyczące na przykład procedury związanej z włączeniem oświetlenia i podniesieniem rolet w lodówkach. W aplikacji wystarczy ustalić moment otwarcia sklepu i wskazać, o ile wcześniej poszczególne elementy instalacji powinny zacząć działać. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na przygotowaniu towaru – argumentował specjalista.

Platforma pozwala przydzielić właściwe uprawnienia poszczególnym osobom odpowiedzialnym za zarządzenia jednym lub wieloma budynkami. Moduły w systemie, poza monitorowaniem zużycia mediów, ułatwiają planowanie serwisu i konserwacji urządzeń oraz zlecanie zadań wykonawcom. Z kolei segment dla menadżerów ma im ułatwić definiowanie wskaźników mierzących poprawne funkcjonowanie obiektów.

Wdrożenie

O procesie wprowadzania systemu opowiadał podczas webinarium prezes Grafen Polska, Bartłomiej Szewczuk, wskazując cztery etapy. Pierwszy polega na przeglądzie systemów używanych w firmie, drugi to efekt pierwszego, czyli prace projektowe. Zdarza się, że zanim powstanie pomysł, trzeba powtórzyć rozpoznanie w przedsiębiorstwie – to trzeci etap. Czwartym krokiem jest zainstalowanie niezbędnych czujników, sterowników i konfiguracja systemu, a także wsparcie początkowe związane z przeszkoleniem ludzi oraz rozwijaniem programu o kolejne segmenty. Oprogramowanie można zintegrować z innymi systemami, np. ERP czy CRM.

Cykl

Spotkanie zorganizowały Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Stermedia i Platforma Przemysłu Przyszłości w ramach cyklu „Przemysł 4.0 – Made in Wroclaw”. Wcześniejsze wydarzenia omawiały m.in. wprowadzenie AR czy zautomatyzowanego zarządzania oświetleniem. Kolejna konferencja w tym cyklu – we wrześniu.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na