Przejdź do treści

Forum Ekonomiczne: nagrody nie tylko dla biznesu i dyskusje o innowacjach


  • Zarządzanie, gospodarka, innowacje, inwestycje i energetyka to kluczowe tematy Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
  • Wydarzenie, z powodu pandemii przeniesione z Krynicy, potrwa do czwartku.
  • Tradycyjnie podczas Forum wręczono tytuł Człowieka Roku, który tym razem trafił do prezesa Orlenu.
  • Firmą roku jurorzy wybrali PGNiG.
  • Organizatorzy ekonomicznej konferencji uhonorowali też liderkę białoruskiej opozycji oraz Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej.

Miano Człowieka Roku Forum Ekonomicznego przyznano Danielowi Obajtkowi za rozpoczęcie procesu przekształcania spółki PKN Orlen w multienergetyczny koncern. Firma z Płocka przejęła w ostatnim czasie Energę i jest w trakcie podobnego procesu z udziałem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Pytany o te działania przez Rzeczpospolitą Obajtek odpowiada:

To nie jest kwestia moich ambicji, tylko konieczność sprostania konkurencji. BP i inne koncerny mają zintegrowane aktywa gazowe, rafineryjne, dobre wydobycie, przetwarzanie, energetykę. Zielony Ład będą tak naprawdę wprowadzać za pieniądze z „brudnego ładu”. My to też musimy zbilansować. Musimy stworzyć silny koncern, żeby tak przeprowadzić transformację energetyczną, aby była korzystna dla nas i polskiej gospodarki. Przy okazji, żeby nasze firmy zarabiały – zaznacza prezes Orlenu.

Wspomniane PGNiG dostało natomiast tytuł Firmy Roku. Spółce udało się odzyskać od Gazpromu 1,5 miliarda dolarów nadpłaty.

Debaty

W agendzie Forum Ekonomicznego są takie kategorie jak Biznes i Zarządzanie, Forum Innowacji, Inwestycje i Rozwój oraz Nowa Gospodarka. Uczestnicy mają już za sobą panele o digital disruption w biznesie, pracy w gospodarce przyszłości i o sieci 5G w Polsce. W czwartek, w ostatnim dniu wydarzenia, zaplanowany jest m.in. panel pt. „Szkoła kompetencji 4.0 – czy i jak odrobiliśmy lekcję pandemii COVID-19”. Dyskusja ma dotyczyć wpływu sztucznej inteligencji, VR-u, AR-u, blockchainu i chmury na rzeczywistość gospodarczą. Edukacja A.D. 2020 powinna antycypować te zmiany, znajdować właściwe ścieżki ku przemysłowi 4.0. Podczas panelu spróbujemy zarysować wizję i porządek niezbędnych zmian w polskim systemie edukacji, które przygotują dzisiejszych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do życia i pracy w kolejnych dekadach XXI stulecia – zapowiadają organizatorzy. Pełny program Forum Ekonomicznego można znaleźć tutaj.

Cichanouska

Oprócz eksperckich dyskusji i nagród dla biznesu, w trakcie konferencji uhonorowani zostali też przedstawiciele świata spoza ekonomii. Nagrodę specjalną Forum przyznano niedawnej kandydatce w wyborach prezydenckich na Białorusi, Swiatłanie Cichanouskiej. Liderka demokratycznej opozycji spotkała się także z premierem Mateuszem Morawieckim i wygłosiła przemówienie na Uniwersytecie Warszawskim. Z kolei Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej odebrał tytuł Organizacji Pozarządowej Roku. Forum Ekonomiczne jest wydarzeniem prowadzonym przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich, od 1992 roku inicjatywa stawia sobie za cel pogłębianie współpracy gospodarczo-politycznej przede wszystkim pomiędzy organizacjami z Europy Środkowo-Wschodniej.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na