Forum Ekonomiczne: nagrody nie tylko dla biznesu i dyskusje o innowacjach

  • Zarządzanie, gospodarka, innowacje, inwestycje i energetyka to kluczowe tematy Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
  • Wydarzenie, z powodu pandemii przeniesione z Krynicy, potrwa do czwartku.
  • Tradycyjnie podczas Forum wręczono tytuł Człowieka Roku, który tym razem trafił do prezesa Orlenu.
  • Firmą roku jurorzy wybrali PGNiG.
  • Organizatorzy ekonomicznej konferencji uhonorowali też liderkę białoruskiej opozycji oraz Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej.

Miano Człowieka Roku Forum Ekonomicznego przyznano Danielowi Obajtkowi za rozpoczęcie procesu przekształcania spółki PKN Orlen w multienergetyczny koncern. Firma z Płocka przejęła w ostatnim czasie Energę i jest w trakcie podobnego procesu z udziałem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Pytany o te działania przez Rzeczpospolitą Obajtek odpowiada:

To nie jest kwestia moich ambicji, tylko konieczność sprostania konkurencji. BP i inne koncerny mają zintegrowane aktywa gazowe, rafineryjne, dobre wydobycie, przetwarzanie, energetykę. Zielony Ład będą tak naprawdę wprowadzać za pieniądze z „brudnego ładu”. My to też musimy zbilansować. Musimy stworzyć silny koncern, żeby tak przeprowadzić transformację energetyczną, aby była korzystna dla nas i polskiej gospodarki. Przy okazji, żeby nasze firmy zarabiały – zaznacza prezes Orlenu.

Wspomniane PGNiG dostało natomiast tytuł Firmy Roku. Spółce udało się odzyskać od Gazpromu 1,5 miliarda dolarów nadpłaty.

(fot. FE)

Debaty

W agendzie Forum Ekonomicznego są takie kategorie jak Biznes i Zarządzanie, Forum Innowacji, Inwestycje i Rozwój oraz Nowa Gospodarka. Uczestnicy mają już za sobą panele o digital disruption w biznesie, pracy w gospodarce przyszłości i o sieci 5G w Polsce. W czwartek, w ostatnim dniu wydarzenia, zaplanowany jest m.in. panel pt. „Szkoła kompetencji 4.0 – czy i jak odrobiliśmy lekcję pandemii COVID-19”. Dyskusja ma dotyczyć wpływu sztucznej inteligencji, VR-u, AR-u, blockchainu i chmury na rzeczywistość gospodarczą. Edukacja A.D. 2020 powinna antycypować te zmiany, znajdować właściwe ścieżki ku przemysłowi 4.0. Podczas panelu spróbujemy zarysować wizję i porządek niezbędnych zmian w polskim systemie edukacji, które przygotują dzisiejszych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do życia i pracy w kolejnych dekadach XXI stulecia – zapowiadają organizatorzy. Pełny program Forum Ekonomicznego można znaleźć tutaj.

(fot. FE)

Cichanouska

Oprócz eksperckich dyskusji i nagród dla biznesu, w trakcie konferencji uhonorowani zostali też przedstawiciele świata spoza ekonomii. Nagrodę specjalną Forum przyznano niedawnej kandydatce w wyborach prezydenckich na Białorusi, Swiatłanie Cichanouskiej. Liderka demokratycznej opozycji spotkała się także z premierem Mateuszem Morawieckim i wygłosiła przemówienie na Uniwersytecie Warszawskim. Z kolei Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej odebrał tytuł Organizacji Pozarządowej Roku. Forum Ekonomiczne jest wydarzeniem prowadzonym przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich, od 1992 roku inicjatywa stawia sobie za cel pogłębianie współpracy gospodarczo-politycznej przede wszystkim pomiędzy organizacjami z Europy Środkowo-Wschodniej.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór