respiratory

Elon Musk zapowiada produkcję respiratorów w fabrykach Tesli

  • Dyrektor generalny Tesli ogłosił, że firma zajmie się wytwarzaniem respiratorów, choć on sam nie jest do tego przekonany.
  • Zdaniem Muska pandemia może zakończyć się zanim urządzenia powstaną.
  • Respiratory z zakładów motoryzacyjnych mają trafić m.in. do nowojorskich szpitali.
  • O produkcji takich urządzeń myślą również Ford i General Motors.

Pisaliśmy w Platformie Przemysłu Przyszłości o polskich inicjatywach dotyczących produkowania w technologii druku 3D respiratorów i przyłbic ochronnych – do tego wątku zresztą niebawem w portalu wrócimy. Tymczasem amerykański milioner pisze na Twitterze, że Tesla rozpocznie klasyczną produkcję respiratorów. W fabrykach jego przedsiębiorstw na co dzień powstają samochody z zaawansowanymi systemami klimatyzacyjnymi i statki kosmiczne z systemami podtrzymywania życia (SpaceX), wobec czego rozpoczęcie wytwarzania urządzeń medycznych nie będzie trudne. Jednak przestawienie produkcji nie wydarzy się natychmiast. W medium społecznościowym odpisał Muskowi Bill de Blasio, burmistrz Nowego Jorku, który podkreślił, że w najbliższych tygodniach miasto musi mieć tysiące sztucznych płuc. Biznesmen zadeklarował, że Tesla wyprodukuje respiratory tak szybko, jak to możliwe, ale twórca firmy zastanawia się, czy pandemia nie zgaśnie jeszcze zanim Tesla wykona nowe urządzenia – czyli że produkcja może okazać się niepotrzebna.

Podobną drogą być może pójdą inne firmy motoryzacyjne

Także Ford i General Motors sprawdzają, czy są w stanie przekierować swoje fabryki na wytwarzanie urządzeń medycznych. Rzecznik Forda zaznaczył, że koncern jest gotowy pomóc rządowi USA w każdy sposób, również przez produkcję respiratorów oraz pozostałego sprzętu medycznego. Obydwie firmy wyłączają 30 marca zakłady w Ameryce Północnej, zatem zyskają dodatkowe miejsca, które da się zagospodarować w kontekście zwalczania koronawirusa.

Dr Lawler: respiratory będą potrzebne milionowi Amerykanów

Stany Zjednoczone mają aktualnie 170 tysięcy respiratorów, 160 tysięcy urządzeń jest gotowych do użycia w szpitalach, pozostałe są w tzw. rezerwie krajowej. Tymczasem dr James Lawler, specjalista ds. chorób zakaźnych z Nebraski, szacuje, że w czasie pandemii stan około miliona Amerykanów będzie wymagał leczenia sztucznymi płucami. Według jego prognozy, 96 milionów mieszkańców USA zarazi się koronawirusem, a 2 miliony trafią pod intensywną opiekę medyczną (w USA żyje 328 milionów ludzi, według danych za rok 2019).