Przejdź do treści

Elektrownia fotowoltaiczna dostarczy prąd dla stacji uzdatniania wody


Spółka wodociągowa z Białegostoku wybudowała instalację składającą się z ponad 2600 paneli słonecznych, której zadaniem będzie dostarczanie energii do dwóch stacji uzdatniania wody. Instalacja ma zapewnić tym obiektom od 75 do 100% zapotrzebowania na prąd. Moc ekologicznej konstrukcji prądotwórczej to 1 MWp.

System paneli kosztował 4,3 mln zł, a inwestycja została dofinansowana z pieniędzy pochodzących z Unii Europejskiej, z Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Elektrownia powstała na terenie stacji uzdatniania wody na białostockich Pietraszach i będzie zaopatrywała w prąd tę stację oraz obiekt w Wasilkowie leżącym nieopodal miasta. Zarządzający Wodociągami Białostockimi zaznaczają, że inwestycja jest bardzo istotna m.in. w kontekście rosnących cen prądu.

Cel – samowystarczalność energetyczna

Jak wyjaśniała podczas konferencji prasowej Beata Wiśniewska, prezes Wodociągów Białostockich, budowa instalacji fotowoltaicznej to część większego planu. Jak tłumaczyła, białostockie wodociągi za cel postawiły sobie, by w najbliższym czasie osiągnąć samowystarczalność energetyczną. Przekonywała także, że mając na uwadze obecne ceny energii, jest to dobry kierunek.  Wiceprezydent Białegostoku, Przemysław Tuchliński, przypominał, że to kolejna inwestycja spółki gminnej związana z optymalizacją kosztów produkcji i dostarczania wody. Wcześniej Wodociągi zrealizowały podobny projekt w stacji uzdatniania wody w Jurowcach koło wspomnianego Wasilkowa. Beata Wiśniewska dodała, że spółka miejska chce też zbudować elektrownię fotowoltaiczną o mocy 2 MWp (ang. Mega Watt peak) na dachu oczyszczalni ścieków oraz nowy agregat na biogaz. Sfinalizowanie tych zamierzeń zapewniłoby spółce samowystarczalność energetyczną, oznaczając odejście od konwencjonalnych źródeł.

Magazyn zielonej energii w Ochotnicy Dolnej

Jak opisywaliśmy na PrzemyslPrzyszlosci.gov.pl, w Małopolsce TAURON uruchomił magazyn energii o mocy 50 kW i pojemności 100 kWh. Rolą obiektu jest stabilizowanie sieci w związku z funkcjonowaniem w okolicy dużej liczby małych instalacji fotowoltaicznych. Ich charakterystycznym atrybutem są częste asymetrie napięć, natomiast bateria magazynu w ciągu dnia odbiera z podłączonych instalacji nadmiarowy prąd, oddając go do sieci w czasie wieczornego szczytu zapotrzebowania. Władze gminne, podobnie jak samorząd białostocki, inwestują w fotowoltaikę – panele zostały zamontowane w Ochotnicy Dolnej m.in. na oczyszczalni ścieków oraz szkole. Liczne konstrukcje powstały również na dachach domów, służąc do podgrzewania wody i dając możliwość oddawania nadwyżek do sieci energetycznej.

Fot. główne: Wodociągi Białostockie / www.wobi.pl


    Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

    Zgadzam się na