Przejdź do treści

Tauron uruchomił w Małopolsce pilotażowy magazyn energii


W formie pilotażowego projektu firma TAURON przyłączyła do swojej sieci niskiego napięcia przemysłowy magazyn energii w Ochotnicy Dolnej. Instalacja o mocy 50kW powstała we współpracy z Apator S.A., władzami gminy i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Pomagać ma ona w stabilizowaniu sieci elektroenergetycznej. Pojemność konstrukcji zaplanowano na poziomie 100 kWh. 

Nowy magazyn stanowi część sieci niskiego napięcia i jest pilotażem tego rodzaju obiektów. Lokalizację wybrano ze względu na otoczenie, w którym działa duża liczba małych instalacji z fotowoltaiką – są to obiekty 1-fazowe. Jednak cechą podobnych urządzeń są częste wzrosty i asymetrie napięć. Jak wyjaśnia prezes Tauronu Paweł Szczeszek w komentarzu do sprawy opublikowanym przez spółkę na stronie internetowej, 50 kW mocy i 100 kWh pojemności magazynu powinno poprawić parametry sieci, zmniejszając liczbę automatycznych wyłączeń i usprawniając funkcjonowanie okolicznych mikroinstalacji prosumenckich. W Ochotnicy Dolnej od kilku lat powstaje 2 kW fotowoltaika.

Jak działa magazyn energii?

– Dzięki zastosowanej w magazynie konstrukcji przekształtnika oraz opracowanemu algorytmowi sterowania w godzinach produkcji energii z OZE, bateria magazynu będzie ładowana, jednakże tylko z tych faz, w których wartość napięcia będzie przekroczona – tłumaczy Szymon Piasecki, menadżer produktu ds. OZE w Apatorze, który także uczestniczy w projekcie. – Następnie w ciągu wieczornego szczytu zapotrzebowania, a także w nocy magazyn będzie się rozładowywał do sieci, tak aby być gotowym do gromadzenia energii z OZE w ciągu kolejnego dnia – podkreśla Piasecki w opublikowanym komentarzu.

Transformacja energetyczna w gminie

Gmina Ochotnica Dolna przygodę z odnawialnymi źródłami energii rozpoczęła od instalowania paneli fotowoltaicznych na budynkach, takich jak oczyszczalnia ścieków i szkoła. Konstrukcja na oczyszczalni ma moc 200 kW, obiekt został połączony z litowo-jonowym magazynem energii o pojemności 120 kWh. Potem do tego krajobrazu dołączyły 2 kW systemy PV montowane na dachach domów, pozwalające ogrzewać wodę z opcją oddawania nadwyżek energii do sieci.

OZE w Polsce

Strategia Grupy Tauron przewiduje do 2030 roku budowę małych i dużych magazynów energii. Tego rodzaju obiekty są istotnym elementem rozwoju dziedziny OZE, będąc częścią transformacji energetycznej, która polega na odchodzeniu od nieekologicznej produkcji energii z węgla. Nowe źródła prądu to przede wszystkim słońce i wiatr. W Polsce powstają kolejne farmy wiatrowe i instalacje fotowoltaiczne, powiększając procentowy udział OZE w krajowym zapotrzebowaniu na energię. W szczytowych momentach przez krótki czas, kiedy warunki pogodowe są wyjątkowo korzystne, zdarza się już, że odnawialne źródła energii dostarczają nawet około 11 GW mocy (w skali 13-17 GW ogólnego zapotrzebowania). Rozbudowie farm wiatrowych powinna też pomóc zgoda rządu na liberalizację tzw. zasady 10H, o czym pisaliśmy niedawno w Platformie Przemysłu Przyszłości. Dzięki zmianie przepisów turbiny będą mogły, za zgodą samorządu, powstawać bliżej innych zabudowań.

fot. główne: Tauron


    Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

    Zgadzam się na