Dron i robot z Politechniki Śląskiej nagrodzone na targach wynalazków

  • Bezzałogowiec diagnozujący stan budynków otrzymał Grand Prix i Nagrodę Platynową Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INATRG 2021.
  • Jury wyróżniło także robota dezynfekującego, który potrzebuje minuty, żeby oczyścić 120 mkw powierzchni.
  • Wydarzenie jest organizowane od 1990 roku.

Pracownicy Politechniki Śląskiej dostali Grand Prix i Nagrodę Platynową Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2021 za opracowanie drona ze stacją dokującą, który służy diagnozie budynków. Dzięki wyposażeniu urządzenie może ocenić konstrukcję w miejscach trudnodostępnych dla ludzi, np. na przęśle mostu nad rzeką na wysokości kilkudziesięciu metrów. Do bezzałogowca przymocowana jest kamera termowizyjna, ale można dodać do niego zwykłe kamery oraz czujniki temperatury, wilgotności czy odczynu pH. Sprzęt da się wykorzystać w budownictwie kubaturowym, przemysłowym, mostowym czy infrastrukturalnym. Sprawdzi się również przy inwentaryzacji zabytków.

Robot dezynfekujący

Brązowy medal na targach przyznano autorom demonstratora mobilnego robota dezynfekującego, również z Politechniki Śląskiej. Urządzenie powstało z myślą o oczyszczaniu chodników, placów, czy skwerów oraz elementów infrastruktury, jak kosze czy ławki. W ciągu minuty może oczyścić 120 m2 powierzchni. Masa maszyny to 60 kilogramów, czas pracy na baterii wynosi 3 godziny, a maksymalna szybkość: 2 m/s. Dzięki zdalnemu sterowaniu o zasięgu 1 km, a także chwytakowi, robot może zajmować się przewozem niebezpiecznych substancji. Konstruktorzy przekonują, że można go wykorzystać także do przewożenia paczek żywnościowych i lekarstw do osób przebywających np. na kwarantannie.

Wyciągarka szybowcowa i system kontroli bezpieczeństwa zakładów

Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INARG są organizowane od 1990 roku przez firmę Eurobusiness – Haller, zajmującą się m.in. promocją osiągnięć naukowo-technicznych. Podczas tegorocznej, 14 edycji, wśród złotych medalistów znalazły się: Instytut Techniki Górniczej KOMAG oraz spółka Z.T. Żory za napędzane ogniwami litowymi urządzenie do wznoszenia szybowców. Z kolei srebro przypadło inżynierom firmy InnerWeb, twórcom systemu monitorującego wnętrze zakładów przemysłowych i redukującego zagrożenie pożarem dzięki alarmowaniu o sytuacjach oddalenia się wszystkich osób nadzorujących miejsce pracy z ogniem.

Szybsza ścieżka w Urzędzie Patentowym

Urząd Patentowy RP uruchomił specjalną, uproszczoną procedurę zgłoszeniową dla znaków towarowych i wzorów przemysłowych. W serwisie UP są interaktywne formularze – „Podanie o udzielenie prawa z rejestracji na wzór przemysłowy–tryb przyspieszony” i „Podanie o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy–tryb przyspieszony”. Wypełnienie ich wymaga m.in. informacji, kto chce zarejestrować znak lub wzór, jaki jest jego tytuł, trzeba podać również podstawę prawną, a także twórcę wzoru lub znaku. Na podstawie zgłoszonych danych formularze wyliczają opłatę za ochronę własności intelektualnej. Cała procedura, wraz z płatnością, przebiega online, a jeśli pełnomocnik zgłaszającego chce dodatkowo złożyć dokumenty papierowe, straci możliwość skorzystania z „szybkiej ścieżki”.