Przejdź do treści

Do czego będzie używana sieć 6G?


  • Łączność kolejnej generacji ulepszy komunikację pomiędzy ludźmi i maszynami – przekonują uczestnicy europejskiego konsorcjum opracowującego normy komunikacji.
  • Wdrożenie nowego standardu pozwoli monitorować wszystkie usługi w miastach i zarządzać nimi.
  • Innym przypadkiem użycia jest wchodzenie w interakcje z wirtualną rzeczywistością z wykorzystaniem zmysłów dotyku i węchu.

Firmy i uczelnie zgromadzone w europejskim konsorcjum Hexa-X, zajmującym się opracowaniem standardów dla łączności kolejnej generacji, przeanalizowały potencjalne przypadki użycia sieci 6G. Zaznaczają, że dzięki gromadzeniu danych z całego świata i równoczesnego przesyłania informacji do różnych zakątków globu, możliwy będzie bardziej zrównoważony rozwój. Jak przykład podają wprowadzenie algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do autonomicznego łańcucha dostaw, aby ograniczyć marnotrawstwo w produkcji i logistyce. Włączenie do systemu sieci satelitarnych pozwoli na objęcie całego świata działaniem algorytmów. 6G usprawni komunikację pomiędzy ludźmi, maszynami i systemami AI istniejącymi wyłącznie jako oprogramowanie wspomagające interakcje użytkownika z urządzeniami.

Cyfrowe bliźnięta i teleobecność

Kolejną grupę przypadków użycia łączności następnej generacji Hexa-X nazywa masowym tworzeniem bliźniaków. Chodzi o przygotowanie cyfrowych odpowiedników ludzi, przedmiotów i procesów, co stanie się rozszerzeniem koncepcji digital twin stosowanej obecnie w przemyśle. Zdigitalizowane reprezentacje posłużą m.in. do monitorowania kondycji roślin i zwierząt hodowlanych czy zarządzania usługami w miastach, np. transportem publicznym. Sieć 6G umożliwi budowę w pełni połączonego świata cyber-fizycznego, w którym ludzie będą wchodzili w interakcje z obiektami i osobami w rzeczywistości wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej. Do obecnych wrażeń audiowizualnych dołączą doświadczenia związane z dotykiem i węchem.

Lepsza komunikacja dzięki AI

W raporcie pt. „6G AI-Cube intelligent networking” Oppo, chiński producent elektroniki użytkowej, przekonuje, że wprowadzenie 6G zmieni przede wszystkim sposób komunikacji ludzi ze sztuczną inteligencją. Jako przykład autorzy publikacji podają samochody autonomiczne. Sieć szóstej generacji umożliwi przypisanie optymalnego algorytmu i połączenia komunikacyjnego na podstawie lokalizacji auta, warunków atmosferycznych czy pory dnia. Następnie, dla zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów, pojazdy pobiorą i uruchomią algorytmy SI trenowane na innych samochodach.

Prace nad 6G

W Chinach trwają prace badawczo-rozwojowe prowadzone m.in. przez firmy telekomunikacyjne China Unicom i ZTE. Państwo Środka zaplanowało komercjalizację standardu na 2030 rok. Wtedy też sieć 6G, umożliwiającą komunikację z obiektami poruszającymi się 1000 km/h, pobieranie danych z szybkością 1 Tb/s, opóźnienia do 0,1 ms, chce wdrożyć Japonia. W Europie, poza konsorcjum Hexa-X, nad nowym systemem łączności pracują Niemcy – Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych do 2025 roku planuje zainwestować 685 milionów euro w przedsięwzięcia dotyczące 6G.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na