Przejdź do treści

Disruptive technologies i płynne środowiska pracy – na konferencji PAMI


  • W trakcie wydarzenia Polsko-Amerykański Most Innowacji przedstawicielka Top500 Innovators przybliżała tzw. płynne środowiska pracy.
  • Eksperci mówili o wpływie „technologii burzących” na rzeczywistość i o właściwym podejściu do wdrażania AI.
  • Relacjonujemy ponadto wątki dotyczące przyszłych zmian na rynku pracy.

Paulina Białek, zarządzająca akceleratorem VirTech, uważa, że nadchodzące tzw. technologie burzące będą dotyczyły przede wszystkim ochrony zdrowia: monitorowania funkcji życiowych i zdalnej diagnostyki oraz funkcjonowania organizacji i korzystania z przestrzeni biurowych. Z kolei prezes XTPL, Filip Granek, prognozuje zacieranie się linii pomiędzy ludźmi i urządzeniami, czemu powinno sprzyjać stosowanie sensorów używanych m.in. do sterowania maszynami. Rolę AI i uczenia maszynowego podkreśla natomiast Małgorzata Styś, założycielka firmy dreyev:

Można te technologie zdefiniować jako radykalną poprawę trzech aspektów: prognozowania, automatyzacji i optymalizacji. Przełomowe rozwiązania rzadko są jednorazową zmianą, umożliwiają raczej przekształcanie się całego ekosystemu w ewolucyjnym procesie wdrażania oraz tworzenia wcześniej niedostępnych produktów i usług – ocenia Małgorzata Styś.

Wdrażanie AI

Jedną z barier w adaptacji sztucznej inteligencji, zdaniem Jakuba Gałki, specjalisty przetwarzania sygnałów cyfrowych i uczenia maszynowego, są zbyt duże oczekiwania, jeśli chodzi o możliwości AI:

Nie jest tak, że wdrożenie algorytmu rozwiąże nasze wszystkie problemy. Sam algorytm przez chwilę będzie problemem, bo potrzeba mu czasu, żeby nauczył się działać w zadanym środowisku. Dlatego istotna jest cierpliwość i wizja, jakie kwestie chcemy rozwiązać i jakiej wartości szukamy. Podejście nastawione na proces pozwala uniknąć niepotrzebnej frustracji – argumentuje Gałka.

Ekspert twierdzi, że ryzyko związane z wdrożeniem można zmniejszyć, wykorzystując platformy agregujące aplikacje, które bazują na AI. To rozwiązanie tańsze, pomocne w oswajaniu się z technologią i ocenianiu jej przydatności jeszcze przed personalizacją systemu.

Płynne środowiska pracy

Jak zaznacza Molly Nagler ze stworzyszenia Top500 Innovators, pandemia COVID-19 przybliża nas do przejścia na „płynne środowiska pracy”. To oznacza działanie pracowników w kilku lub wielu zespołach skupionych wokół różnych projektów. Na wspomniany aspekt przyszłości zatrudnienia, w kontekście coraz powszechniejszego korzystania z platform internetowych, zwracają uwagę w artykule opublikowanym w naszym portalu Katarzyna Śledziewska i Renata Włoch. Tymczasem według Molly Nagler, ze zmian wyniknie potrzeba zarządzania licznymi relacjami: z pracodawcami, wykonawcami i współpracownikami. Ekspertka podkreśla, że sztuczna inteligencja przewyższa ludzi w wielu zadaniach związanych z uczeniem się, więc powinniśmy skupić się na „tworzeniu sensu”, czyli np. budowaniu zaufania, szybkim wzmacnianiu spójności grupy i umiejętnej pracy w zespołach. Poza tym konieczne jest tworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której ludzie nie będą bali się ryzyka i popełniania błędów.

PAMI – Polsko-amerykański Most Innowacji

Konferencja PAMI to 9 spotkanie z cyklu przygotowanego przez stowarzyszenie TOP500 Innovators powołane przez absolwentów programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (projekt pod nazwą „Top 500 Innovators: Science – Management – Commercialization”). Organizacja zajmuje się współpracą między naukowcami i centrami transferu technologii w Polsce. Podczas dwudniowego wydarzenia, z którego pochodzą powyższe wypowiedzi, uczestnicy rozmawiali o sposobach finansowania działalności badawczo-rozwojowej, stosowaniu technologii kosmicznych na Ziemi oraz o wykorzystywaniu nowoczesnych rozwiązań w walce z ocieplaniem klimatu.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na