Przejdź do treści

1/3 firm na Wyspach ma strategię wprowadzania Przemysłu 4.0. A w Polsce?


Według raportu przygotowanego przez Institution of Mechanical Engineers i Lloyds Bank, 90 proc. MŚP z Wielkiej Brytanii inwestuje w badania i rozwój. 29 proc. małych i średnich przedsiębiorstw pracuje w oparciu o przygotowaną strategię Przemysłu 4.0. Niemal tyle samo (26 proc.) uważa, że przygotowanie takich założeń nie jest praktyczne, bo nie istnieje odpowiednia infrastruktura (chodzi np. o urządzenia obsługujące sieć 5G). Natomiast 13 proc. nie dysponuje pieniędzmi na inwestycje w nowe technologie. W Polsce badanie pt. „W drodze ku Gospodarce 4.0” prowadziły wcześniej firmy IDG i ABB. Jego wyniki wskazują, że 14 proc. krajowych firm opracowało pełną strategię związaną z P4.0. Częściowe projekty realizuje 29 proc. przedsiębiorstw, a 27 proc. nie zamierza przygotować podobnych dokumentów.

Problemy z szukaniem pracowników

4 na 5 MŚP w Wielkiej Brytanii ma problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, z kolei co druga organizacja chce zatrudnić nowe osoby. 55 proc. z przedsiębiorstw, które nie prowadzą rekrutacji, zdecydowało się na inwestycje w szkolenia dla aktualnie zatrudnionych. Brak kadry jest też problemem w Polsce – według Trenkwaldera, niemal 70 proc. przedsiębiorstw planuje w najbliższym czasie zatrudnić nowych ludzi.

Workers and manager in safety helmets working with documents at factory
(fot. Adobe Stock)

Badania i rozwój w MŚP

Prace nad procesami i produktami są dość popularne wśród brytyjskich firm – w ubiegłym roku 89 proc. zainwestowało w B+R. Połowa z nich skorzystała przy okazji z ulg podatkowych, tylko 5 proc. wspomniało, że nie wiedziało o takim rodzaju wsparcia. Podobne badania w Polsce prowadziło KPMG, zgodnie z jego wynikami, w naszym kraju z ulg B+R korzysta 43 proc. firm. Więcej jest przedsiębiorstw, które w ogóle nie wiedzą, że mogą sięgać po taką pomoc – 14 proc.

Health care researchers working in life scientific laboratory. Young female research scientist and senior male supervisor looking focused at tablet computer screen evaluating and analyzing study data.
(fot. Adobe Stock)

Dane dotyczące firm z Wysp pochodzą z corocznego raportu „Manufacturing and Engineering” opracowanego na podstawie wyników ankiet wypełnionych przez tysiąc małych i średnich przedsiębiorstw.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się: