Ulga na B+R popularna, ale firmy nadal mało inwestują w rozwój

  • W 2018 roku trzykrotnie wzrosła liczba przedsiębiorstw korzystających z ulg podatkowych na B+R.
  • Przyczna? Bardziej precyzyjne przepisy i rozszerzony katalog kosztów kwalifikowanych.
  • Firmy jednak ciągle mało wydają na badania, tylko w przypadku 12 proc. organizacji to ponad 3 proc. przychodu.
  • KPMG przygotowało raport na podstawie ankiet telefonicznych przeprowadzonych w lipcu przez Norstat.

W 2018 roku z ulgi na badania i rozwój skorzystało 43 proc. przedsiębiorstw prowadzących taką działalność. Rok wcześniej wskaźnik wynosił 14 proc. Przedstawiciele firm mówią, że zmiana wynika z doprecyzowania przepisów i wymogów kwalifikacyjnych. Dodatkowo można odliczyć od podstawy opodatkowania całość kosztów poniesionych na B+R, wcześniej dotyczyło to połowy wydatków.

(Dzięki zmianom w przepisach firmy chętniej korzystają z ulgi podatkowej – graf. KPMG)

W stosunku do poprzedniego badania KPMG zmalała liczba przedsiębiorstw, które nie są pewne, czy ich działalność spełnia kryteria upoważniające do skorzystania z ulgi. Aktualnie ten problem wymienia 42 proc. ankietowanych, wcześniej na podobny kłopot skarżyło się 52 proc. przedsiębiorców. Dla 56 proc. niełatwa okazała się jednak ocena, które z prowadzonych projektów kwalifikują się, a 53 proc. podkreśla nadmierny formalizm procedur. Za to zmniejszyła się liczba firm nieświadomych istnienia ulgi (z 19 proc. w 2017 roku do 14 w 2018).

(Choć doprecyzowano wymogi, ryzyka zakwestionowania odliczenia kosztów boi się więcej przedsiębiorców – graf. KPMG)

Zaoszczędzone pieniądze firmy w większości przeznaczyły na nowe projekty (79 proc.), a także na zakup sprzętu do badań i rozwoju (51 proc.). Na wzrost zatrudnienia i płac pracowników zdecydował się co siódmy badany. Prowadzący ankietę zapytali też, ile przedsiębiorstwa wydają na B+R. Ponad połowa przyznaje, że koszty nie przekraczają 1 proc. przychodów, nakłady wyższe niż 3 proc. wskazuje 12 proc. respondentów.

Badanie przeprowadzono na grupie 100 małych, średnich i dużych firm. Dokument podsumowujący odpowiedzi przygotowała KPMG – sieć firm zajmujących się audytami, a także doradztwem podatkowym, księgowym i gospodarczym. Organizacja, obok PwC, Deloitte’a oraz EY, należy do tzw. Wielkiej Czwórki korporacji doradczych. Skrót KPMG powstał od nazwisk reprezentantów firm, które powołały w przeszłości organizację: Klynveld, Peat, Marwick i Goerdeler. W Polsce przedsiębiorstwo działa od 1990 roku, prowadząc 7 biur. Zatrudnia w nich ponad 1800 osób.

Wcześniej pisaliśmy w PPP o zapowiedzi nowej ulgi podatkowej dotyczącej wprowadzania automatyzacji.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR