robotyczne ramię w fabryce

1/3 firm na Wyspach ma strategię wprowadzania Przemysłu 4.0. A w Polsce?

  • 29 proc. brytyjskich MŚP stworzyło plan przechodzenia na poziom P4.0.
  • 27 proc. uważa, że podobne założenia są zbędne, bo nie ma jeszcze odpowiedniej infrastruktury.
  • W Polsce strategiczne plany cyfryzacyjne ma tylko 14 proc. organizacji.

Według raportu przygotowanego przez Institution of Mechanical Engineers i Lloyds Bank, 90 proc. MŚP z Wielkiej Brytanii inwestuje w badania i rozwój. 29 proc. małych i średnich przedsiębiorstw pracuje w oparciu o przygotowaną strategię Przemysłu 4.0. Niemal tyle samo (26 proc.) uważa, że przygotowanie takich założeń nie jest praktyczne, bo nie istnieje odpowiednia infrastruktura (chodzi np. o urządzenia obsługujące sieć 5G). Natomiast 13 proc. nie dysponuje pieniędzmi na inwestycje w nowe technologie. W Polsce badanie pt. „W drodze ku Gospodarce 4.0” prowadziły wcześniej firmy IDG i ABB. Jego wyniki wskazują, że 14 proc. krajowych firm opracowało pełną strategię związaną z P4.0. Częściowe projekty realizuje 29 proc. przedsiębiorstw, a 27 proc. nie zamierza przygotować podobnych dokumentów.

Problemy z szukaniem pracowników

4 na 5 MŚP w Wielkiej Brytanii ma problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, z kolei co druga organizacja chce zatrudnić nowe osoby. 55 proc. z przedsiębiorstw, które nie prowadzą rekrutacji, zdecydowało się na inwestycje w szkolenia dla aktualnie zatrudnionych. Brak kadry jest też problemem w Polsce – według Trenkwaldera, niemal 70 proc. przedsiębiorstw planuje w najbliższym czasie zatrudnić nowych ludzi.

Badania i rozwój w MŚP

Prace nad procesami i produktami są dość popularne wśród brytyjskich firm – w ubiegłym roku 89 proc. zainwestowało w B+R. Połowa z nich skorzystała przy okazji z ulg podatkowych, tylko 5 proc. wspomniało, że nie wiedziało o takim rodzaju wsparcia. Podobne badania w Polsce prowadziło KPMG, zgodnie z jego wynikami, w naszym kraju z ulg B+R korzysta 43 proc. firm. Więcej jest przedsiębiorstw, które w ogóle nie wiedzą, że mogą sięgać po taką pomoc – 14 proc.

Dane dotyczące firm z Wysp pochodzą z corocznego raportu „Manufacturing and Engineering” opracowanego na podstawie wyników ankiet wypełnionych przez tysiąc małych i średnich przedsiębiorstw.