Znamy nowy termin przyjmowania wniosków w konkursie finansującym technologie grzewcze

  • Chodzi o wsparcie badań, prac rozwojowych i przedwdrożeniowych.
  • Pieniądze trafią do firm i jednostek naukowych tworzących innowacje w zakresie niskoemisyjnych urządzeń, takich jak kotły, pompy ciepła i fotowoltaika.
  • Piszemy o szczegółach konkursu „Szybkia ścieżka – urządzenia grzewcze” prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

NCBR ogłasza II rundę naboru wniosków dotyczących innowacji w niskoemisyjnych technologiach grzewczych. W I fazie pomysłodawcy zgłosili 19 projektów o łącznej wartości ponad 106 milionów złotych. Nowe wnioski można składać przez internet do 30 czerwca za pośrednictwem systemu LSI NCBR. „Szybka ścieżka – urządzenia grzewcze” oferuje wsparcie badań, eksperymentalnych prac rozwojowych i działań przedwdrożeniowych. Budżet konkursu wynosi 200 milionów złotych, a poziom dofinansowania jest uzależniony od wielkości firmy i rodzaju prowadzonych przez nią prac – zawiera się w przedziale od 25 do 100% kosztów kwalifikowalnych. Pieniądze dostaną przedsiębiorstwa i konsorcja, do których mogą dołączać zarówno inne firmy, jak i jednostki naukowe.

(fot. Pixabay)

Warunki

„Szybka ścieżka – urządzenia grzewcze” jest jedynym konkursem, w którym wystarczy, że realizowany projekt będzie innowacją na poziomie działania samego przedsiębiorstwa. Koncepcje przygotowane przez firmy i konsorcja powinny wpisywać się w obszary wskazane w dokumencie „Krajowe Inteligentne Specjalizacje”, czyli: zdrowe społeczeństwo, biogospodarka, zrównoważona energetyka, gospodarka o obiegu zamkniętym oraz innowacyjne technologie i procesy przemysłowe. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na podstronie KIS Ministerstwa Rozwoju. Szczegóły dotyczące konkursu podczas szkolenia współorganizowanego przez Platformę Przemysłu Przyszłości omawiała Dorota Toczyska z NCBR. Wideo z wydarzenia umieszczamy poniżej (nagranie powstało w trakcie I rundy naboru, więc wspomniana w nim data nie jest już aktualna).

Cyberbezpieczeństwo i walka z koronawirusem – inne konkursy

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło też następny konkurs w ramach programu CyberSecIdent – Cyberbezpieczeństwo i e-Tożsamość. Celem jest wyłonienie projektów, które przysłużą się poprawie bezpieczeństwa cybernetycznego w Polsce, wnioski można składać od 15 czerwca do 30 lipca. Z kolei do końca roku NCBR przyjmuje zgłoszenia w konkursie dotyczącym walki z COVID-19 i innymi chorobami wywołanymi przez wirusy.

Aleksandra Grendys, Jan Gładysiak

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór