Przejdź do treści

Zapraszamy do E-learningu Przemysłu Przyszłości


  • Pod adresem elearning.przemyslprzyszlosci.gov.pl uruchomiliśmy bezpłatne szkolenia z dziedziny przemysłu 4.0. Do serwisu można przejść, klikając u góry strony naszego głównego portalu w ikonę „E-learning”.
  • Kursy opracowali eksperci Platformy Przemysłu Przyszłości, specjalizujący się w tematyce związanej z czwartą rewolucją przemysłową.
  • Materiały szkoleniowe dotyczą m.in. łączności, przetwarzania poznawczego w fabryce, sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa.
  • Kurs z podstaw p4.0 można rozpocząć bez logowania, kolejne wymagają rejestracji w serwisie.

Zgodnie z zapowiedzią sprzed kilku dni, działa już nowy serwis – E-learning Przemysłu Przyszłości. Zainteresowani znajdą w nim specjalistyczne kursy przygotowane przez doświadczonych praktyków i naukowców. Każde szkolenie składa się z lekcji obejmujących kilka węższych tematów. W zdobywaniu wiedzy pomagają filmy, infografiki, interaktywne grafiki oraz podcasty.

Kursy o przemyśle 4.0

Rejestracja w serwisie daje dostęp do kolejnych trzech szkoleń związanych z komunikacją w fabryce, sztuczną inteligencją i cyberbezpieczeństwem. Kurs na temat łączności porusza zagadnienia infrastruktury i architektury sieci, protokołów OPC UA i MQTT stosowanych w komunikacji przemysłowej. O złośliwym oprogramowaniu, rodzajach cyberataków i koncepcjach obrony przed nimi traktuje szkolenie z bezpieczeństwa sieci informatycznych. Z kolei materiały z dziedziny sztucznej inteligencji rozróżniają pojęcia AI, uczenia maszynowego i głębokiego. Uczestnicy tego kursu dowiedzą się również, czym jest przetwarzanie poznawcze i jak stosować je w biznesie.

(Zapowiedź szkolenia o SI – źr. E-learning Przemysłu Przyszłości)

O sztucznej inteligencji i przetwarzaniu kognitywnym

Sztuczna inteligencja obejmuje systemy, które uczą się i wnioskują poprzez wzorowanie się na postępowaniu człowieka. AI wykorzystuje się do przetwarzania poznawczego (ang. cognitive computing), czyli symulacji procesów ludzkiego rozumowania w niepewnych lub trudnych sytuacjach. Szkolenie o SI przybliża sposoby wdrażania cognitive computingu w chmurze obliczeniowej przedsiębiorstwa. Uczestnicy kursu poznają zastosowania technologii, np. przy inspekcji opakowań czy analizie obrazu z kamer w zatłoczonych miejscach. Poznają też bliżej zasady działania automatycznego uczenia maszynowego, które ułatwia szybsze tworzenie modeli machine learningu i ograniczenie zużycia mocy obliczeniowej.

(Zapowiedź pierwszego szkolenia – źr. E-learning Przemysłu Przyszłości)

Wkrótce 10 nowych szkoleń

Do szczegółowych szkoleń wprowadza pierwsze, które zawiera podstawowe informacje o przemyśle 4.0, wyjaśnia pojęcia standaryzacji, usieciowienia, a także integracji danych. Pozwala dowiedzieć się, czym są technologie intensyfikujące, takie jak internet rzeczy, blockchain, sztuczna inteligencja czy chmura obliczeniowa. W kolejnych miesiącach E-learning Przemysłu Przyszłości będziemy uzupełniali o nowe treści – do końca roku w serwisie znajdzie się w sumie 14 kursów. Zadaniem E-learningu Przemysłu Przyszłości jest pomoc przedsiębiorcom i pracownikom sektora wytwórczego w podnoszeniu kompetencji z zakresu rozwiązań stosowanych w nowoczesnych zakładach produkcyjnych.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na